خانه / کتابخانه / کتاب های بازاندیش / اوصاف پیامبر در قرآن

اوصاف پیامبر در قرآن

کتاب پیامبر در قرآن

در مجموعه ای که پیش رو دارید برخی از صفات و ویژگی های پیامبر اسلام که در قرآن به آن اشاره شده جمع آوری گردیده است. باشد که با خواندن این جزوه با پیامبر اسلام بیشتر آشنا شویم و بتوانیم بهتر از ایشان الگو بگیریم. در زیر تنها به چند مورد اول این کتاب اشاره می کنیم و لینک دانلود کتاب را در ادامه قرار می دهیم. البته موارد دیگر این کتاب را نیز در بخش ها و فصول مختلف در سایت قرار خواهیم داد.

مورد اول: یکى از صفات پیامبر اسلام که در چندین آیه به آن اشاره شده است این است که ایشان شخصى امى بوده اند. در تفسیر نمونه آمده است: درباره مفهوم «امى» که از ماده «ام» به معنى مادر یا «امت» به معنى جمعیت گرفته شده است در میان مفسران گفتگو است، جمعى آن را به معنى درس نخوانده مى‏دانند، یعنى به همان حالتى که از مادر متولد شده باقى مانده و مکتب و استادى را ندیده است، و بعضى آن را به معنى کسى که از میان امت و توده مردم برخاسته، نه از میان اشراف، و مُترفین و جباران، و بعضى به مناسبت اینکه مکه را «ام القرى» مى‏گویند این کلمه را مرادف «مکى» دانسته‏اند. ولى هیچ مانعى ندارد که کلمه «امى» اشاره به هر سه مفهوم بوده باشد.[۱]

مورد دوم: در آیه ۱۲۸ سوره توبه یکی از صفات پیامبر مِنْ أَنفُسِکُمْ دانسته شده است یعنی پیامبر شخصی مردمی و از بین مردم بود نه اینکه جدای از مردم باشد. در واقع این صفت شدت ارتباط پیامبر با مردم را می رساند. مبلغین اسلامی نیز باید چنین صفتی را در خود ایجاد کنند و در بین مردم باشند نه اینکه جدای از مردم زندگی کنند.

مورد سوم: در همان آیه ۱۲۸ سوره توبه صفت دیگر پیامبر این گونه بیان شده است:

عزیز علیه ما عنتم

هر گونه ناراحتى و زیان و ضررى به شما برسد براى او سخت و ناراحت کننده است.

متأسفانه بعضا ما در این صفت دنباله روِ پیامبرمان نیستیم و به خاطر حسادت ها، از سختی هایی که به دیگران می رسد نه تنها ناراحت نمی شویم بلکه خوشحال می شویم.

مورد چهارم: صفت دیگری که در همان آیه ۱۲۸ سوره توبه برای پیامبر آمده است این گونه بیان شده است:

حریص علیکم

به هر گونه خیر و سعادت شما، و به هر گونه پیشرفت و ترقى و خوشبختیان عشق مى‏ورزد.

از اینجا مى فهمیم که حرص همیشه یک صفت منفى نیست بلکه مى تواند مثبت هم باشد. در واقع اینکه انسان در چیزهاى خوب مثل کسب علم و تقوا و هدایت دیگران و نفع رساندن به آنها حریص باشد بد نیست بلکه خیلى خوب است.

دانلود کتاب پیامبر در قرآن


[۱] – تفسیر نمونه، ج‏۶، ص: ۳۹۶

همچنین ببینید

آموزش نوین عقاید (رویکردی نوین در بررسی عقاید)

کتابی که پیش رو دارید نتیجۀ سال ها تحقیق پیرامون مباحث اعتقادی است. نویسنده از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *