خانه / کتابخانه / کتاب های بازاندیش / بیاییم راجع به احادیث بیشتر بیندیشیم

بیاییم راجع به احادیث بیشتر بیندیشیم

حدیثشناخت صحیح احادیث و نقل های تاریخی چگونه است؟

امروزه شرایط به نحوی است که هریک از مردم باید در حد خودشان با برخی از مبانی دینی آشنا شوند. در واقع یادگیری ابتدایی مبانی دینی ضرورتی غیر قابل اجتناب است. شاید در گذشته به خاطر شرایطی که وجود داشت این نیاز حس نمی شد ولی امروزه واقعاً چنین نیازی محسوس است. در گذشته سوال ها با (چگونه) شروع می شد مثلا مردم می پرسیدند چگونه نماز بخوانیم؟ چگونه روزه بگیریم؟ و ….

اما امروزه سوال ها با (چرا) شروه می شود مثلا مردم و جوانان می پرسند چرا نماز بخوانیم؟ چرا روزه بگیریم؟ و …

از جمله مبانی ای که باید مردم سعی کنند با آن آشنا شوند مبانی علم حدیث است که باید لااقل در حد ابتدایی با آن آشنا شوند چرا که امروزه احادیث مختلفی خوانده می شود بدون اینکه صحت و سقم آن مشخص شود. امروزه انسان هر جا که می رود حدیثی می شنود و از مداحان و روحانیون مختلف، نقل های متفاوت می شنود. به همین خاطر باید مردم، قدرت تحلیل داشته باشند تا در حد خودشان بتوانند چنین نقل هایی را برای خود تحلیل کنند.

فقط اندیشه ها را به مردم یاد دادن صحیح نیست بلکه باید اندیشیدن را به مردم یاد داد همچنانکه در جمله ی زیبایی آمده است: بهترین استاد کسی نیست که اندیشه ها را به ما یاد دهد بلکه بهترین استاد کسی است که اندیشیدن را به ما یاد دهد.

بنابراین در اینجا ما به ابتدایی ترین مبانی حدیث شناسی اشاره می کنیم تا مردم وقتی حدیثی را می شنوند بهتر بتوانند آن را مورد تحلیل قرار دهند. بهتر است سایر مباحث را در کتاب زیر دنبال نمایید.

دانلود کتاب حدیث شناسی

همچنین ببینید

آموزش نوین عقاید (رویکردی نوین در بررسی عقاید)

کتابی که پیش رو دارید نتیجۀ سال ها تحقیق پیرامون مباحث اعتقادی است. نویسنده از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *