خانه / از تو می پرسند؟ / تکرار کلمه یوم در قرآن! محاسبه ای اشتباه

تکرار کلمه یوم در قرآن! محاسبه ای اشتباه

تکرار کلمه یوم در قرآن! محاسبه ای اشتباه

گفته شده است که در قرآن کلمه ی یوم، مجموعا ۳۶۵ مرتبه یعنی به اندازه ی روزهای سال بکار رفته است. آیا چنین مطلبی حقیقت دارد؟

جواب: بنده برای شمارش این مطلب وقت زیادی صرف کردم و هم اکنون نتایج این تحقیق را برای شما بازگو می کنم:

اولا در این شمارش، مثنی و جمعِ کلمه ی یوم یعنی یومین و ایام نباید حساب شود و الا عدد بدست آمده ۳۶۵ نمی شود. بنابراین فقط مفرد کلمه ی یوم باید محاسبه شود. مفرد این کلمه به صورتهای مختلفی در قرآن آمده است:

یوم – یومهم – یومکم – یوما – الیوم – فالیوم – لیوم – بیوم – بالیوم

تعداد مجموع این کلمات در قرآن ۳۷۵ مرتبه است نه ۳۶۵ مرتبه.

دقت کنید، ما در ادامه تعداد هریک از این کلمات را مشخص می کنیم:

یوم ۲۶۱ مرتبه، یومهم ۵ مرتبه، یومکم ۵ مرتبه، یوما ۱۶ مرتبه، الیوم ۶۴ مرتبه، فالیوم ۸ مرتبه،  لیوم ۸ مرتبه، بیوم ۵ مرتبه، بالیوم ۳ مرتبه

مجموع این موارد، ۳۷۵ مرتبه است.

بنابراین مفرد کلمه ی یوم ۳۶۵ مرتبه بکار نرفته است. تازه در این شمارش کلمه ی (یومئذ) به حساب نیامده است. بله اگر دو کلمه ی یومهم و یومکم را حساب نکنیم ۳۶۵ مرتبه می شود ولی بالاخره معیار اینکه چه کلمه ای را در شمارش بیاوریم و چه کلمه ای را نیاوریم دقیقا مشخص نیست.

البته مطالب فوق، رد اعجاز ریاضی نیست بلکه تنها تحقیق بر روی یکی از مواردی است که ادعا می شود جزو اعجاز ریاضی قرآن است. ممکن است موارد دیگری در قرآن باشد که اعجاز ریاضی را ثابت کند ولی به هر حال باید هر کدام جداگانه مورد بررسی قرار گیرد نه اینکه فقط به نقل قول ها بسنده شود.

دکمه

همچنین ببینید

ساختن گنبد و ضریح در قبرستان

۷۵۸- گروهى از آیه ۲۱ سوره کهف استفاده مى کنند که ساختن گنبد و مسجد …

یک دیدگاه

  1. سلام من حساب کردم ۲۵۲ بدون احتساب کلمه یومئذ که ۳ تا از این ۲۵۲ به صورت یومین که به معنای دو روز است که اگر انها را دو برابر حساب کنیم ۲۵۵ میشود که برابر با تعداد روزهای سال قمری است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *