خانه / اخلاق / اخلاق در قرآن / حب دنیا؟؟؟

حب دنیا؟؟؟

حب دنیا؟؟؟

گاهی اوقات از عرفا نقل می شود که گفته اند باید حب دنیا را به طور کلی از بین ببرید تا بتوانید به درجات عالیه برسید. آیا این مطلب صحیح است؟

جواب: شاید حب دنیا یک چیز ذاتی باشد که نتوان آن را از بین برد. جهت دادن این حب و غلبه ی بر این حب ملاک است نه از بین بردن آن. بعید ندانید که برخی عرفا نیز در طی مسیر افراط کرده اند. شما ببینید در قرآن در رابطه ی با صفات انسان های خوب چنین آمده است:

وَ یُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلىَ‏ حُبِّهِ(انسان-۸) یعنى و غذا را در عین دوست داشتنش انفاق مى‏کنند.

از این آیه بدست می آید که انسان های خوب که در روایات ذیل این آیه ائمه دانسته شده است، حب دارند ولی بر حب خود غلبه کرده اند. از این آیه بدست می آید که حب هست ولی انسان های خوب بر آن غلبه کرده اند و الا اگر حبی نبود و دوست نداشتن، ملاک اصلی بود، عَلىَ‏ حُبِّهِ معنا پیدا نمی کرد و عبارت باید به صورت دیگری می بود و مثلا چنین می آمد: (بِدُونِ حُبِهِ)

پس اینکه گاهی اوقات می شنویم که باید حب دنیا را از قلب خود خارج کنی و از بین ببری باید درست معنا شود. ما باید بر حب دنیا که ذاتا در وجود هریک از ما هست غلبه پیدا کنیم.

اگر در ادعیه عباراتی وجود دارد که مثلا از خدا می خواهیم (حب دنیا را از قلب ما خارج کن) باید به همین صورتی که گفته شد معنا شود یعنی منظور این نیست که من اصلا زن و بچه و مال را دوست نداشته باشم بلکه منظور این است که حب خدا بر حب دنیا غلبه داشته باشد.

دکمه

همچنین ببینید

سند زیارت عاشورا؟!

نظر شما راجع به سند و متن زیارت عاشورا چیست؟ جواب: در این زمینه بنده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *