خانه / از تو می پرسند؟ / اهل کتاب و جزیه؟

اهل کتاب و جزیه؟

اهل کتاب و جزیه؟

آیا آیه ى ۲۹ سوره توبه با حقوق شهروندى منافات دارد؟ چرا باید از اهل کتاب جزیه گرفت‏؟

جواب: اگر متن آیه خوانده شود مشخص می شود که جزیه گرفتن مربوط به همه ی اهل کتاب نیست بلکه اهل کتابی منظور است که می خواهند با حق مبارزه کنند. قرینه ی ما بر این مطلب چند چیز است:

الف) در آیه از لفظ قاَتِلُوا استفاده شده است و این لفظ معناى مشارکت دارد و قتل طرفینى را مى رساند. پس از آن فهمیده مى شود که اهل کتابى منظور آیه است که به جنگ با مسلمانان آمده اند نه هر اهل کتابى.

ب) از عبارت وَ لَا یَدِینُونَ دِینَ الْحَقِ استفاده مى شود که اهل کتابى منظور آیه است که نمى خواهند دین حق را بپذیرند نه اهل کتابى که اصلا نمى دانند دین حق چیست.

ج) از آیات قرآن بدست می آید که اهل کتاب دو دسته اند و در برخی از آیات قرآن از اهل کتاب خوب تعریف شده است. بنابراین بعید است که آیه ۲۹ سوره توبه مربوط به همه ی اهل کتاب باشد.

د) با توجه به نکاتی که گفته شده احتیاط نیز این اقتضا را دارد که که اهل کتاب در آیه ۲۹ سوره توبه را همه ی اهل کتاب ندانیم.

ه) از خود الفاظ آیه نیز بدست می آید که مطلق اهل کتاب منظور نیست به خصوص (مِن) در عبارت مِنَ الَّذِینَ أُوتُواْ الْکِتَابَ مى تواند تبعیضیه باشد.

من نمی دانم چرا برخی از فقهاء این آیه را مربوط به همه ی اهل کتاب دانسته اند و جزیه دادن را وظیفه ی هر اهل کتابی می دانند؟

دکمه

همچنین ببینید

شادی و غم از دیدگاه قرآن

 شادی و غم از دیدگاه قرآن  مقدمه : در ایام نوروز سال ۱۳۹۵ به ذهنم …

یک دیدگاه

  1. سلام ولی در کتب سیره آمده که پیامبر از مسیحیان نجران هم جزیه گرفت در حالی که جنگی نکرده بودند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *