خانه / از تو می پرسند؟ / آیه ای دو سویه!

آیه ای دو سویه!

in-post

آیا تا به حال به آیه ای برخورد کرده اید که دو معنای متضاد از آن برداشت شود و هر دو نیز صحیح باشد به این گونه که با جمع بین معانی، یک معنای واحد از آیه گرفته شود؟

جواب: بله، در آیه ۳۱ سوره اعراف آمده است: یَابَنىِ ءَادَمَ خُذُواْ زِینَتَکمْ عِندَ کلُ‏ مَسْجِدٍ

معنای این آیه این است که: زینت های خود را نزد هر مسجدی بگیرید.

حال این که می گوید (زینت هایتان را بگیرید) دو جور می تواند معنا شود:

الف) نزد هر مسجدی زینت قرار دهید.(یعنی زینت کردن خوب است)

ب) نزد هر مسجدی زینت قرار ندهید و زینت ها را از آن بگیرید.(یعنی زینت کردن بد است)

خلاصه از واژه ی (خُذ) می توان هر دو معنا را برداشت کرد. حال با توجه به این مطلب می توان گفت نظر آیه این است که در زینت کردن مسجد باید حد وسط رعایت شود یعنی هم زینت بشود (زینت در حد تعادل) و هم زینت نشود (زینت در حد افراط)

اتفاقا آقای صادقی تهرانی نیز در تفسیر الفرقان هر دو معنا را ذکر کرده اند.

این گونه استفاده از خصوصیات جملات قرآنی است که از آن معانی مختلف استفاده می شود و می توان با جمع معانی یک معنای واحد را از آن اتخاذ کرد. اتفاقا این معنایی که ما از تعبیر مورد بحث استفاده کردیم با ادامه ی آیه نیز سازگار است چرا که در ادامه آیه بحث اسراف مطرح شده که خدا اسراف کاران را دوست ندارد. بنابراین از این آیه یاد می گیریم در عین اینکه مسجد باید زیبا باشد ولی نباید در زینت کردن مسجد افراط کرد.

با توجه به توضیحی که راجع به آیه مورد بحث دادیم متوجه می شویم برخی از کارهای افراطی که در مکان های مقدس صورت می گیرد نمی تواند مستند به آیه ۳۱ سوره اعراف باشد.

به هر حال در این آیه، تطابق لفظ و معنا به زیبایی دیده می شود و وقتی خدا می خواهد معنایی در حد وسط را برساند از الفاظ و واژه هایی استفاده کرده است که اتفاقا معنایی در حد وسط را می رسانند.

دکمه

همچنین ببینید

عزاسازی یا عزاداری؟!

نظر شما راجع به سبک های مختلف عزاداری مثل زنجیر زنی یا قمه زنی یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *