خانه / از تو می پرسند؟ / استناد داعش!!

استناد داعش!!

استناد داعش!!

گفته شده است که استناد داعش برای آتش زدن سرباز اردنی این آیه بوده است که می فرماید: وَ إِنْ عَاقَبْتُمْ فَعَاقِبُواْ بِمِثْلِ مَا عُوقِبْتُم بِهِ(نحل-۱۲۶) یعنى و اگر [ستم‏گر را] مجازات کردید، پس فقط به مانند ستمى که به شما شده مجازات کنید.

حال سوال این است که آیا واقعا قرآن جواز سوزاندن هم می دهد؟

جواب: اولا از آیه بدست نمی آید که اگر به ما ظلم شد باید دقیقا همان عملی که با ما انجام داده اند را با ظالم انجام دهیم و الا می بایستی که تجاوز را با تجاوز پاسخ داد. به نظر می رسد که آیه در مقام بیان این است که اگر به شما ظلم شد به همان اندازه که ظلم شده است می توانید پاسخ دهید و نه بیشتر و نسبت به اینکه از چه طریقی باید جواب ظالم را داد ساکت است. دقت کنید که آیه نمی گوید: وَ إِنْ عَاقَبْتُمْ فَعَاقِبُواْ بِمَا عُوقِبْتُم بِهِ

اگر این چنین گفته بود می فهمیدیم که جواب ظالم را باید به همان طریقی که به ما ظلم کرده بدهیم ولی آیه از واژه ی مثل استفاده کرده است. پس قرآن نمی گوید دقیقا عین آن ظلمی که به شما شده را با ظالم انجام دهید بلکه می گوید مثل آن را با ظالم انجام دهید و این دو، خیلی با هم فرق دارند. بنابراین اینکه از آیه استفاده شود که سوزاندن را می توان با سوزاندن پاسخ داد صحیح نیست.

نکته ی دیگر این که ما با داعش در مصداق نیز دعوا داریم. داعش خودش به دیگران ظلم کرده است و وارد شهر و دیار دیگران شده است و گروه هایی را که برای مبارزه با آنها به پا خواسته اند را ظالم قلمداد می کند در حالی که خودش ظلم را شروع کرده است.

علاوه بر این بر فرض که استناد داعش به آیه ۱۲۶ سوره نحل صحیح باشد باز داعش این آیه را نیز عمل نکرده است چون آیه می گوید به مثل پاسخ دهید ولی داعش با فیلم گرفتن از آتش زدن سرباز اردنی و پخش کردن آن در فضای مجازی پا را از حد مثل نیز فراتر نهاده است. علاوه بر این اگر سرباز اردنی نیروهای داعش را با بمب سوزانده باشد در یک لحظه کار آنها را تمام کرده است، پس داعش نیز حداکثر می تواند به گونه ای فرد مقابلش را بسوزاند که یکدفعه او را بکشد نه اینکه او را زجر کش نماید. پس مشاهده می کنید که داعش به همین آیه نیز عمل نکرده است.

تازه در انتهای همین آیه آمده است که: وَ لَئنِ صَبرْتمُ لَهُوَ خَیرٌ لِّلصَّابرِینَ یعنى و اگر شکیبایى ورزید [و از مجازات کردن بگذرید] این کار براى شکیبایان بهتر است.

اگر داعش خیلی مسلمان است چرا به دستور انتهای آیه عمل نمی کند؟

نکته ی دیگر اینکه داعش واقعا کج سلیقه است که چنین چیزهایی را به دیگران نیز نشان می دهد. حداکثر داعش می تواند مخفیانه چنین افرادی را بکشد ولی اینکه از کشتن آنها فیلم می گیرد و در فضای مجازی منتشر می کند چنین چیزی احساسات دیگران را برمی انگیزاند و الا ممکن است شبیه چنین کارهایی را حتی کشورهای دموکراتیک نیز انجام دهند. شما فرض کنید آمریکا از کشتن افراد القاعده فیلم بگیرد و مثلا از وقتی که آنها با بمب دو نیم می شوند فیلم برداری کند و بعد در فضای مجازی منتشر کند و سپس در فیلم اعلام کند که اوباما دستور داده است که القاعده را بکشید. در چنین صورتی به نظر شما افکار عمومی چه حسی پیدا می کند؟

متأسفانه این بد سلیقگی برخی از گروه های افراطی است که بر فرض که بگوییم حقانیت دارند می آیند و به گونه ای رفتار می کنند که دیگران را از خود زده می کنند.

و اما نکته ی آخر در این بحث این است که در بحث قصاص در اسلام در صورتی که صحیح اِعمال شود نباید فقط به قصاص نگاه کرد و به خشونت آن اشکال گرفت بلکه باید به ظلم و خشونتی که مجرم انجام داده است نیز نگاه شود. علاوه بر این باید به این نکته توجه داشت که قصاص عاملی برای پیشگیری از جرم است و می تواند جلو جرم ها را بگیرد. در این زمینه می توانید به مقاله ی (مقایسه ى قانون غرب و قانون اسلام در مورد قصاص) از همین قلم مراجعه کنید.

دکمه

همچنین ببینید

عزاسازی یا عزاداری؟!

نظر شما راجع به سبک های مختلف عزاداری مثل زنجیر زنی یا قمه زنی یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *