خانه / از تو می پرسند؟ / اسلام و بمب اتم؟

اسلام و بمب اتم؟

حال که در سوال قبلی بحث وَ أَعِدُّواْ لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّهٍ مطرح شد آیا از این تعبیر بدست می آید که حتی ساخت بمب اتم جایز است؟

حال که در سوال قبلی بحث وَ أَعِدُّواْ لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّهٍ مطرح شد آیا از این تعبیر بدست می آید که حتی ساخت بمب اتم جایز است؟

جواب: خیر از آیه ۶۰ سوره انفال که این تعبیر در آن بکار رفته است نمی توان استفاده کرد که ساخت بمب اتم جایز است زیرا در ادامه ی آیه علت حکم را چنین آورده است که اگر ما می گوییم سلاح های جنگی آماده کنید بدین دلیل است که:

تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَ عَدُوَّکُمْ وَ ءَاخَرِینَ مِن دُونِهِمْ لَا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ یَعْلَمُهُمْ

ترجمه: تا به وسیله آنها دشمن خدا و دشمن خودتان ودشمنانى غیر ایشان را که نمى‏شناسید، ولى خدا آنان را مى‏شناسد بترسانید.

از این تعبیر بدست می آید که علت حکم به ساخت سلاح این است که دشمن بترسد، این در حالی است که بمب اتم، بشریت را تحدید می کند و موجب ترس غیر نظامیان نیز می شود چون بمبی است که در آن حتما افراد بی گناه نیز کشته خواهند شد. بنابراین ساخت بمب اتم یا شبیه آن که علامه بر ترساندن دشمن بی گناهان را نیز بترساند از آیه بدست نمی آید.

حال ممکن است کسی بگوید اگر دشمن بمب اتم ساخت آیا ما نباید بسازیم؟

در جواب باید گفته شود که قرار نیست هر کاری که دشمن کرد ما هم همان کار را انجام دهیم. ما به دنبال این نیستیم که از هر طریق ممکن اهدافمان را پیش ببریم. برای ما گسترش حق مهم است نه گسترش قدرت ظاهری. قرار نیست هر نامردی ای که دشمن انجام داد ما هم انجام دهیم. آنچه که برخی از شخصیت ها مثل حضرت علی و امام حسین را در تاریخ ماندگار کرده است همین است که برای رسیدن به اهدافشان از هر طریق ممکن پیش نرفتند. ما برایمان دستورات دین مثل اخلاق مهم است و قرار است که اخلاق و انسانیت را زنده کنیم و اگر این هدف را داریم نمی توانیم از هر وسیله ای استفاده کنیم.

دکمه

همچنین ببینید

شادی و غم از دیدگاه قرآن

 شادی و غم از دیدگاه قرآن  مقدمه : در ایام نوروز سال ۱۳۹۵ به ذهنم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *