خانه / از تو می پرسند؟ / اگر خدا می خواست؟

اگر خدا می خواست؟

اگر خدا می خواست؟

در آیه ۳۵ سوره نحل آمده است که مشرکین مى گفتند اگر خدا مى خواست ما و پدرانمان مشرک نبودیم. واقعا قصد مشرکین از این حرف چه بوده است و آیا ما نیز امروزه شبیه چنین حرف هایى مى زنیم یا نه؟

جواب: مشرکین با این حرف، اراده ی تکوینی خدا را مساوی با رضایت تشریعی او می دانستند. آنها می گفتند وقتی ما و پدرانمان عمری مشرک بوده ایم و خدا نیز جلوی ما را نگرفته است پس این دلالت دارد که خدا از این کار ما راضی است همچنانکه اگر پدری وسیله ای در اختیار فرزندش بگذارد و آن فرزند با آن وسیله هر کاری می خواهد می کند و پدر هم کاری به او ندارد فرزند این گونه برداشت می کند که پس پدر به این نحوه استفاده از آن وسیله راضی است که آن وسیله را از او نمی گیرد.

اتفاقا امروزه نیز گاهی اوقات ما از وقایع خارجی که اتفاق می افتد بحث رضایت یا عدم رضایت تشریعی خدا را نتیجه می گیریم که در ادامه به این موارد اشاره می کنیم:

الف) خدا اراده کرده است که انسان ها در دنیا آزادانه هر کاری می خواهند بکنند و برخی افراد از این اراده ی خدا نتیجه گرفته اند که پس قیامتی در کار نیست و خدا به همین ظلم ها راضی است و الا جلو ظلم ها را می گرفت.

ب) می گوییم فلان کار را انجام می دهیم، اگر خدا راضی نبود خودش جلو ما را می گیرد.

ج) دوچرخه ی خود را قفل نمی کنیم و می گوییم اگر دزد برد یعنی از مال حرام بوده است و اگر دزد نبرد یعنی از مال حلال بوده است.

د) دائما می گوییم فلان کار قسمت بود و از این طریق می خواهیم ثابت کنیم که خداوند تشریعا همین را برای ما می خواسته است.

ه) وقتی مردم در جایی برای امری جمع می شوند ممکن است گفته شود که خدا حتما به این جمعیت نظر دارد.

و) وقتی در روضه ای مردم خیلی گریه کنند و خلاصه مجلس گرمی باشد می گویند حتما مورد نظر الهی است.

ز) وقتی در جایی باران نبارد می گویند خدا از دست آنها ناراضی است یا اگر در جایی باران ببارد می گویند خدا از دست آنها راضی است.

ح) وقتی شخصی در زندگی به سختی مثل بیماری مبتلا شود می گویند حتما خدا او را دوست ندارد.

ت) اگر کسی تندرستی کامل داشته باشد می گویند خدا او را دوست دارد.

ی) اگر کسی منتقد عزاداری باشد و اتفاقا بعد از یک سخنرانی در نقد عزاداری بمیرد می گویند چوب امام حسین را خورده است.

ک) اگر در عاشورا باران ببارد می گویند این به برکت امام حسین بوده است.

ل) اگر در روز خاصی اتفاق خاصی بیفتد معمولا مردم آن دو را به هم ربط می دهند مثلا اگر در روز مرگِ یک رهبر دینی طوفان شود می گویند این طوفان به خاطر از دست رفتن آن رهبر دینی است.

م) اگر کسی در مسجد یا در روزهای خاص از دنیا رود مردم استفاده می کنند که خدا از او راضی بوده است و اگر کسی در دستشویی از دنیا برود می گویند خدا او را دوست نداشته است.

اینها همه مصادیقی است که مردم از اراده ی تکوینی خدا، رضایت یا عدم رضایت تشریعی خدا را نتیجه می گیرند و اتفاقا در طول تاریخ، حکومت ها نیز از همین طریق مردم را فریب می داده اند به گونه ای که مثلا حاکمان در زمان امام حسین اتفاق کربلا را که در آن در ظاهر امام حسین و سپاهش شکست خوردند دلیلی گرفتند که خداوند از این طریق قصد داشته تا امام حسین را ذلیل کند.

بله طبق نقل های تاریخی این پیامبر بود که وقتی مردم می خواستند بین کسوف و موت ابراهیم فرزند پیامبر ارتباط ایجاد کنند با این کار مخالفت کرد.

خلاصه همواره باید مواظب باشیم که چنین خلطی نه خودمان انجام دهیم و نه اجازه دهیم دیگران از این راه بتوانند ما را فریب دهند.

دکمه2

همچنین ببینید

عزاسازی یا عزاداری؟!

نظر شما راجع به سبک های مختلف عزاداری مثل زنجیر زنی یا قمه زنی یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *