خانه / از تو می پرسند؟ / بی احترامی به پیامبر؟!

بی احترامی به پیامبر؟!

بی احترامی به پیامبر؟!

آیا در آیات قرآن موردی وجود دارد که کسانی در حضور پیامبر به ایشان بی احترامی کرده باشند و پیامبر هم کاری به آنها نداشته است و حکم به مجازات آنها نداده باشد؟

جواب: بله، در آیه ۸ سوره مجادله آمده است:

وَ إِذَا جَاءُوکَ حَیَّوْکَ بِمَا لَمْ یحَیِّکَ بِهِ اللَّهُ وَ یَقُولُونَ فىِ أَنفُسِهِمْ لَوْ لَا یُعَذِّبُنَا اللَّهُ بِمَا نَقُولُ حَسْبُهُمْ جَهَنَّمُ یَصْلَوْنهَا فَبِئْسَ الْمَصِیرُ

ترجمه: و هنگامى که نزد تو آیند به صورتى تو را درود مى‏گویند که خدا به تو درود نگفته است، و در دل خود مى‏گویند: چرا خدا ما را به سبب آنچه مى‏گوییم عذاب نمى‏کند؟! دوزخ براى آنان کافى است، در آن وارد مى‏شوند، و چه بد بازگشت گاهى است.

از این آیه بدست مى آید که گروهى نزد پیامبر آمدند و به او مطلبى گفتند که نوعى بى احترامى به او بوده است و به همین خاطر توقع نزول عذاب داشته اند ولى به هر حال حرفى از مجازات آنها زده نشده است.

اتفاقا در تفسیر نمونه در ذیل این آیه آمده است:

و اما تحیتى که خداوند نگفته بود و مجاز نبود جمله” السام علیک” (مرگ بر تو، یا ملالت و خستگى بر تو) بوده است.[۱]

در صحیح بخارى نیز چنین آمده است که: از عایشه روایت کرده‏اند که گفت: «مردمى یهودى نزد پیامبر (صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم) آمدند و گفتند: السّام علیک یا ابا القاسم، (مرگ بر تو، اى ابو القاسم)، من گفتم: السّام علیکم و فعل اللَّه بکم: مرگ بر شما، و خدا با شما چنان کند.» حضرتش (علیه السّلام) گفت: عایشه! فروگذار، زیرا خداوند دشنام و دشنامگویى را دوست ندارد.» گفتم: اى پیامبر خدا! نمى‏بینى چه مى‏گویند؟ گفت: «و آیا تو نمى‏بینى که من همان را که گفتند به آنان بازمى‏گردانم؟ مى‏گویم: و بر شما باد».

البته موارد دیگری نیز هست مثلا در آیه ۵۳ سوره احزاب آمده است که گروهی از مومنین به خانه ی پیامبر برای صرف غذا آمدند ولی پس از صرف غذا زود به خانه ی خود نرفتند بلکه در خانه ی پیامبر مشغول صحبت شدند و این موجب اذیت پیامبر شد ولی ایشان از روی حیاء چیزی به آنها نگفت. در این آیه آمده است:

فَإِذَا طَعِمْتُمْ فَانتَشِرُواْ وَ لَا مُسْتَانِسِینَ لحَدِیثٍ  إِنَّ ذَالِکُمْ کَانَ یُؤْذِى النَّبىِ‏ فَیَسْتَحْىِ مِنکُمْ  وَ اللَّهُ لَا یَسْتَحْىِ مِنَ الْحَقّ‏

ترجمه: و چون غذا خوردید بى‏آنکه [پس از صرف غذا] سرگرم سخن گردید، پراکنده شوید، این [کار که بنشینید و سرگرم سخن گردید] پیامبر را می رنجانیده، پس از شما حیا مى‏کند [که بیرونتان کند] ولى خدا از حق حیا نمى‏کند.

مورد دیگر این است که گروهی به درب خانه ی پیامبر آمدند و ایشان را از پشت در بلند صدا می کردند ولی با آنها نیز برخورد از روی خوشونت صورت نگرفت. در این زمینه می توانید به آیات ۴ و ۵ سوره حجرات مراجعه کنید.

دکمه[۱] – تفسیر نمونه، ج‏۲۳، ص: ۴۳۳

همچنین ببینید

ساختن گنبد و ضریح در قبرستان

۷۵۸- گروهى از آیه ۲۱ سوره کهف استفاده مى کنند که ساختن گنبد و مسجد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *