خانه / از تو می پرسند؟ / حدیثی معروف!

حدیثی معروف!

حدیثی معروف!

شیعیان زیاد به این روایت استناد می کنند که پیامبر فرمود: هرکسی فاطمه را اذیت کند مرا اذیت کرده است و می گویند این روایت در مهمترین کتاب های اهل سنت یعنی صحیح بخاری و صحیح مسلم آمده است. آیا این حرف صحیح است؟

جواب: در کتاب صحیح بخاری و صحیح مسلم این روایت چندین بار نقل شده است و ناقل همه ی آنها شخصی است به نام (مسور بن مخرمه). حال جالب است که در برخی از این روایات آمده است که پیامبر این جمله را وقتی گفته است که حضرت علی می خواسته است از دختر ابی جهل خواستگاری کند و چون این کار امام علی موجب ناراحتی حضرت زهرا شده است پیامبر این جمله را گفته است.

حال آیا واقعا شیعیان چنین چیزی را قبول می کنند که اصلا شأن نزول این حدیث راجع به حضرت علی باشد؟

بله در برخی از این روایات، از مسور بن مخرمه این جمله به صورت مطلق آمده است بدون اینکه اشاره به داستان حضرت علی داشته باشد ولی چون به هر حال راوی همه ی روایات یکی است به نظر می رسد همگی در همان شأن نزول بوده است و علمای اهل سنت نیز همین گونه این روایت را فهمیده اند.

حال جالب است بدانید که در شبکه ی ولایت یکی از علمای شیعه به نام آقای قزوینی می خواست داستان خواستگاری حضرت علی با دختر ابی جهل را رد کند و برای رد کردن این داستان شخص مسور را زیر سوال می برد که او اصلا آن زمان بچه ای در قنداق بوده است.

به هر حال اگر این حرف آقای قزوینی درست باشد اصل روایتی که شیعیان نقل می کنند که با غضب فاطمه پیامبر غضبناک می شود و آن را به صحیح بخاری و صحیح مسلم نسبت می دهند نیز زیر سوال است چرا که اصلا راوی این روایت فرد موثقی نیست و اگر حرف آقای قزوینی درست نباشد باز شیعیان با مشکل دچار هستند چرا که نمی توانند قبول کنند که پیامبر این جمله را در شأن امام علی گفته است. حتی در کتاب سیر اعلام النبلاء راجع به عقاید مسور چیزهایی نوشته شده است که شیعیان اصلا آنها را قبول ندارند. پس بعید است که این راوی از نظر شیعیان موثق باشد و وقتی چنین باشد اصل روایت نیز زیر سوال می رود الا اینکه شیعیان بخواهند از کتب دیگری غیر از صحیح بخاری و صحیح مسلم به چنین روایتی استناد کنند.

من فکر می کنم اگر عقاید ما متوقف بر چنین روایاتی باشد که این قدر قابل نقد است واقعا خیلی در اشتباهیم. به نظر می رسد اصل دین چیزی غیر از آن است که ما آن را تبلیغ می کنیم.

دکمه

همچنین ببینید

عزاسازی یا عزاداری؟!

نظر شما راجع به سبک های مختلف عزاداری مثل زنجیر زنی یا قمه زنی یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *