خانه / از تو می پرسند؟ / خدا و احتیاج به نمازهای ما؟

خدا و احتیاج به نمازهای ما؟

خدا و احتیاج به نمازهای ما؟

آیا خدا به نمازهای ما احتیاج دارد که به ما گفته است نماز بخوانید؟

جواب: دقت کنید دستوراتی که دین به ما داده است همواره برای رشد خود ماست به عنوان مثال حتی اگر فقیری هم نباشد انفاق نباید تعطیل شود چرا که انفاق، اولین ثمره اش باید به خود ما برسد به این صورت که بخل را از ما دور کند. پس به طور کلی اولین ثمره ی دستورات دینی باید به خود ما برسد. اینکه ما فکر کنیم با انجام دستورات دینی باید حتما ثمره ای به دیگری برسد اشتباه است. حال در نماز نیز همین گونه است.

با این جوابی که ما دادیم به اصل اشکالی که وارد شد اشکال وارد کرده ایم. سوال کننده فکر می کند ثمره ی انجام دستورات دینی مثل نماز باید به دیگری برسد در حالی که ما می خواهیم اصل این حرف صحیح نیست و اتفاقا ثمره ی اصلی انجام دستورات دینی باید به خود ما برسد.

حال باید گفته شود که نماز خواندن ثمره اش باید به خود ما برسد به این گونه که با تسبیح و حمد خداوند بتوانیم زندگی ای داشته باشیم که در عمل تسبیح و حمد خدا را انجام دهیم. پس ثمره ی نماز این است که انسان، با نماز به جایگاهی برسد که صفات بد را از خود دور کند. کسی که نماز می خواند ولی صفات بد را از خود دور نکرده است در واقع نماز نخوانده است. اصلا می توان گفت که نماز خوان واقعی کسی است که رعایت اخلاق را بکند و اگر اخلاق نداشته باشد در واقع نماز خوان نیست. این مطلب از آیاتی از سوره معارج نیز بدست می آید آنجا که می فرماید:

إِنَّ الْانسَانَ خُلِقَ هَلُوعًا(۱۹) إِذَا مَسَّهُ الشَّرُّ جَزُوعًا(۲۰) وَ إِذَا مَسَّهُ الخَیرُ مَنُوعًا(۲۱) إِلَّا الْمُصَلِّینَ(۲۲)

ترجمه: همانا انسان حریص و بى‏تاب آفریده شده است (۱۹) چون آسیبى به او رسد، بى‏تاب است، (۲۰) و هنگامى که خیر و خوشى [و مال و رفاهى‏] به او رسد، بسیار بخیل و بازدارنده است، (۲۱) مگر نماز گزاران، (۲۲)

از این آیات بدست می آید که کسی، نماز خوان واقعی است که هلوع نباشد. بنابراین نمازها باید ما را به چنین جایگاهی برساند که هلوع نباشیم.

انسان در نماز تسبیح و حمد خدا را زیاد می گوید. علاوه بر این با خواندن سوره حمد از خدا طلب می کند که راه صحیح را به او نشان دهد. حال اگر نماز، فقط لفظی نباشد طبیعتا در طول زندگی نیز انسان خدا را تسبیح می کند و مثلا چون خدا را با تسبیح گفتن منزه از نقایص می داند هیچ گاه بی تابی نمی کند. همچنین با حمد خدا، او را بالاترین و موثرترین موجود در عالم هستی می داند و همچنین با درخواست صراط مستقیم از خدا همواره سعی می کند بهترین مسیر را انتخاب کند.

خلاصه نماز اگر، به صورت عملی بود در زندگی ما بیشترین تأثیر را خواهد داشت. شما می توانید صفات نمازخوانِ واقعی را در آیات ۲۳ تا ۳۴ سوره معارج مشاهده کنید.

اشاره به این نکته نیز بد نیست که اگر در سوره ماعون، خداوند بر نماز خوان ها ویل فرستاده است به نظر می رسد مراد از نماز خوان ها در این سوره همان افرادی هستند که نماز می خوانند ولی نمازشان برای آنها فایده ای ندارد و مثلا اخلاق آنها را اصلاح نمی کند. با رجوع به سوره ماعون دقیقا همین مطلب بدست می آید که بحث آن سوره پیرامون کسانی است که عملگرایی در کارشان وجود ندارد و فقط به نماز ظاهری اکتفا کرده اند.

دکمه

همچنین ببینید

۱۰ درس از عاشورای حسینی

۱۰ درس از عاشورای حسینی فهرست جلسه اول…….. از عاشورای حسین تا عاشورای شیعه جلسه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *