خانه / از تو می پرسند؟ / خشونت و ذات اسلام؟؟!

خشونت و ذات اسلام؟؟!

خشونت و ذات اسلام؟؟!

آیا واقعا از ذات اسلام خشونت بدست نمى آید؟

جواب: به نظر بنده خیر. اگر واقعا همه ى آیات قرآن با دقت خوانده شود متوجه مى شویم که تمام خشونت ها در اسلام خشونت هایى است که براى مقابل با خشونت دیگران بیان گردیده است نه اینکه خشونت ابتدایى باشد. مشکل ما این است که متأسفانه برخى از افراطیون تنها روى آیات خشن قرآن سرمایه گذارى مى کنند. دقت کنید که از نظر قرآن حتى نسبت به دشمن نمى توان بى عدالتى کرد همچنانکه در آیات ۲ و ۸ سوره مائده چنین چیزى بیان شده است.

نمى توان اسلام را فقط با بخشى از آیات آن شناخت. فرض کنید شخصى براى دفعه ى اول، شما را دیده است و اتفاقا در همان دفعه، شما به دلیلى منطقى عصبانى بوده اید. حال اگر آن شخص نسبت به شما این دیدگاه را پیدا کند که شما ذاتا انسانى عصبانى و خشن هستید صحیح است‏؟

نمى توان با مشاهده ى یک حالت یک نتیجه گیرى کلى کرد. باید حالات فرد در تمام شرائط دیده شود تا مشخص شود که آیا آن فرد، انسان خشنى است یا نه‏؟

حال آنها که دائما اسلام را متهم مى کنند که دین خشنى است آیا راضى مى شوند که فردى با مشاهده ى حالت خشم آنها یک حکم کلى به خشونت دهند و آنها را متهم به خشونت کنند؟

جالب است بدانید که از نظر اسلام حتى در حین جنگ نیز باید تا جایى که ممکن است افراد کمترى از دشمن کشته شوند. در آیه ۵۷ سوره انفال آمده است:

فَإِمَّا تَثْقَفَنهُّمْ فىِ الْحَرْبِ فَشَرِّدْ بِهِم مَّنْ خَلْفَهُمْ لَعَلَّهُمْ یَذَّکَّرُونَ‏

ترجمه: پس اگر در میدان جنگ، بر آنان دست یافتى [با وارد کردن مجازات و عقوبت سنگین بر ایشان‏] دیگر کسانى را که دنبال آنانند [و قصد جنگ با تو را دارند] تار و مار کن تا متذکّر [قدرت شما] شوند [و از خیال جنگ با تو بازایستند.]

از این آیه بدست مى آید که اسلام در حین جنگ نیز به فکر متذکر کردن دشمن است.

نکته ى دیگر اینکه در آیه ۶۰ سوره انفال که توصیه به ساخت سلاح جنگى دارد باز از همان آیه بوى صلح فهمیده مى شود. در این آیه آمده است: وَ أَعِدُّواْ لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّهٍ

در این تعبیر باید به واژه ى لَهُم خوب توجه کنید. این تعبیر مى گوید نیرو و تجهیزات براى دشمن آماده کنید با اینکه باید مى گفت براى خودتان آماده کنید یا مى گفت بر علیه دشمن آماده کنید.

شاید علت اینکه گفته است براى دشمن آماده کنید این است که آمادگى شما به نفع دشمن نیز است و ثمره اش به آنها نیز مى رسد. به هر حال شما با آمادگى کارى مى کنید که جنگ صورت نگیرد و این هم به نفع شماست و هم به نفع دشمن.

دکمه

همچنین ببینید

شادی و غم از دیدگاه قرآن

 شادی و غم از دیدگاه قرآن  مقدمه : در ایام نوروز سال ۱۳۹۵ به ذهنم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *