خانه / اعتقادات / اسلام پژوهی / احکام اسلامی / شبهه به مجازات قرآن!

شبهه به مجازات قرآن!

شبهه به مجازات قرآن!

برخى مى گویند اینکه در آیه ۳۳ سوره مائده یکى از مجازات هاى محارب، به صلیب کشیده شدن یا قطع دست و پا بیان شده است صحیح نیست و نباید قرآن چنین مجازات هایى را بیان کند. جواب شما به این اشکال چیست؟‏

جواب: اولا در این آیه چهار مجازات بیان شده است که به صورت تخییرى یکى از آنها باید بر روى محارب اجراء شود و در هر زمانى که یکى از این مجازات ها منسوخ باشد طبیعتا انجام نخواهد گرفت.  پس قرآن نگفته است که حتما فلان مجازات را انجام دهید بلکه باید طبق شرائط یکى از چهار مجازات انتخاب شود و به صلیب کشیدن یا قطع دست و پا اگر در زمانى مجازات رایج باشد مى تواند انجام گیرد و الا انجام نخواهد گرفت.

نکته ى دیگر اینکه بد نیست در اینجا داستانى را برایتان تعریف کنم. زمانى در اصفهان عده‏اى با حمله به دیگران براى سرقت طلا چندین نفر را کشته بودند. بنده با شخصى که اتفاقا روشنفکر بود در این زمینه بحث مى کردیم و من به او گفتم این افراد را اعدام خواهند کرد. او به من گفت اگر تکه تکه شان کنند هم حقشان است. من در همان جا همین بحث را با او مطرح کردم و به او گفتم حالا مى فهمیم مجازات هایى که قرآن قرار داده است مجازات هاى خلاف عدالت نیست. شما مى گویى تکه تکه شان کنند هم اشکالى ندارد در حالى که قرآن قطع دست و پا به صورت خلاف را آورده که حتى موجب مرگ آنها هم نمى شود. پس مجازات بیان شده در قرآن توجیه عقلایى دارد.

دکمه2

همچنین ببینید

عزاسازی یا عزاداری؟!

نظر شما راجع به سبک های مختلف عزاداری مثل زنجیر زنی یا قمه زنی یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *