خانه / از تو می پرسند؟ / صدای مردگان!!!

صدای مردگان!!!

صدای مردگان!!!

برخی برای اثبات اینکه مردگان صدای زندگان را می شنوند به این حدیث استدلال می کنند که پیامبر با مردگان جنگ بدر صحبت کرده است و به اصحابش گفته است که آنها شنواتر از شما هستند. آیا این استدلال صحیح است؟

جواب: برای اینکه دقیقا این روایت را بررسی کنیم ابتدا متن خود حدیث را از کتاب صحیح بخاری می آوریم:

لما کان یوم بدر وظهر علیهم یعنی مشرکی قریش رسول الله صلى الله علیه وسلم أمر ببضعه وعشرین رجلاً وفی روایه وعشرین رجلاً من صنادید قریش فألقوا فی طوى أی بئر من أطواء بدر وأن رسول الله صلى الله علیه وسلم ناداهم یا أبا جهل بن هشام . یا أمیه بن خلف یا عتبه بن ربیعه ألیس قد وجدتم ما وعد ربکم حقاً فإنی قد وجدت ما وعد ربی حقاً؟ فقال عمر رضی الله تعالى عنه: یا رسول الله ما تکلم من أجساد لا أرواح لها فقال: والذی نفس محمد بیده ما أنتم بأسمع لما أقول منهم

طبق این حدیث وقتی پیامبر با مردگان جنگ بدر صحبت کرد عمر از ایشان پرسید: آیا با جسم هائی صحبت می کنی که روح ندارند؟ بعد پیامبر جواب داد: شما از چیزهائی که من به آنها می گویم شنواتر نیستید.

حال آیا می توان از این داستان نتیجه گرفت که بقیه ی مردگان نیز صدای زنده ها را می شنوند؟

از این داستان می توان این نتیجه را گرفت که مردگان فی الجمله و در برخی موارد ممکن است صدای زندگان را بشنوند ولی شاید نتوان از این داستان استفاده کرد که چون پیامبر با مردگان جنگ بدر صحبت کرده و آنها صدای پیامبر را شنیده اند پس هرکسی بر سر قبر هرکس دیگری رفت و با او صحبت کرد، آن مرده صدای او را می شنود چرا که خود صحابه نیز چنین چیزی را از گفته ی پیامبر نفهمیدند و الا بر سر قبر امواتشان می رفتند و با آنها صحبت می کردند. بنابراین به نظر می رسد که خود صحابه از این گفته ی پیامبر یک حکم عمومی نفهمیده اند.

احتمال دارد که این صحبت پیامبر یک نوع عذاب روحی برای آنها باشد. در واقع نمی توان از این مورد نتیجه گرفت که هرکس با مرده ها صحبت کند، مرده ها در برزخ صدای او را می شنوند. می توان گفت با توجه به اینکه در جنگ بدر طبق آیات سوره ی انفال اتفاقات غیر عادی افتاده است، یکی از آن اتفاقات نیز همین بوده است. بنابراین همچنانکه اتفاقات و معجزات جنگ بدر را نمی توان به هر جنگی سرایت داد، در اینجا نیز نمی توان این مورد را به موارد دیگر سرایت داد.

علاوه بر این دقت شود که گروهی از اهل سنت گفته اند در این روایت قرینه هائی وجود دارد که از آن قرائن فهمیده می شود که نمی توان از این داستان حکم کلی صادر کرد.مثلا پیامبر گفته است ما أنتم بأسمع لما أقول منهم یعنی آنچه من می گویم. بله اگر گفته شده بود ما أنتم بأسمع لما یقال منهم یعنی آنچه گفته می شود شاید بهتر می توانستیم از آن برای موارد دیگر نتیجه بگیریم.

نکته ی دیگر اینکه در کتاب سنن نسائی حدیثی از عایشه وجود دارد که او گفته است پیامبر جمله ی ما أنتم بأسمع لما أقول منهم را نگفته است بلکه چیز دیگری گفته است و آن اینکه پیامبر گفته: آنها الآن می دانند که آنچه من به آنها می گفتم حق است.(البانی گفته است که این حدیث، صحیح است)

پس راجع به متن این حدیث نیز اختلافاتی وجود دارد.

با همه ی این توضیحات می فهمیم از این روایت نمی توان حکم صادر کرد که با هر مرده ای که صحبت کنیم، او صدای ما را می شنود.

دکمه

همچنین ببینید

عزاسازی یا عزاداری؟!

نظر شما راجع به سبک های مختلف عزاداری مثل زنجیر زنی یا قمه زنی یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *