خانه / از تو می پرسند؟ / فرق بین مسکین و مستکین؟

فرق بین مسکین و مستکین؟

فرق بین مسکین و مستکین؟

فرق بین مسکین و مستکین چیست‏؟

جواب: واژه ی مسکین از سکن مى آید که نقطه ى مقابل تحرک است. مسکین به کسى مى گویند که از حرکت افتاده است حال یا به خاطر ضعف بدن یا به خاطر نداشتن مال یا به خاطر مریضى. به همین خاطر است که مى گویند مسکین بدتر از فقیر است چون فقیر مى تواند تحرک داشته باشد و پولى براى خود دست و پا کند ولى مسکین از تحرک افتاده است. و اما راجع به واژه ی مستکین بهترین کسی که خوب روی این واژه تحقیق کرده است آلوسی در تفسیر روح المعانی است که ذیل آیه ۱۴۶ سوره آل عمران به مناسبت اینکه ریشه ی این واژه در این آیه بکار رفته است راجع به این واژه تحقیق کرده است. ایشان در این تفسیر می گوید چند احتمال راجع به این واژه است:

الف) این واژه از (سکن) به معنای عدم تحرک آمده است و وقتی به باب افتعال رود می شود اِستَکَنَ یَستَکِنُ و سپس از باب اشباع، الف و یاء به آن اضافه می شود و در نتیجه چنین می شود: استکان یستکین

حال یکی از معانی باب افتعال پذیرش فعل است و در نتیجه مستکین یعنی کسی که خواهان پذیرش سکون است یعنى کسى که خودش بى تحرکى و ذبونى را طالب است.

در تفسیر الوسیط راجع به لغت استکانه آمده است:

الاستکانه و هی الرضا بالذل و بالخضوع للأعداء لیفعلوا بهم ما یریدون.(التفسیر الوسیط للقرآن الکریم، ج‏۲، ص: ۲۸۷)

ترجمه: استکانه به معنای رضایت به ذلت و خضوع در برابر دشمنان است تا با او هر چه مى خواهند بکنند.

البته یکی دیگر از معانی باب افتعال مبالغه نیز هست و در نتیجه مستکین یعنی کسی که بسیار زیاد بی تحرک است.

ب) ریشه ی این واژه (کون) است نه (سکن) و مستکین از باب استفعال است و یکی از معانی باب استفعال طلب است و در نتیجه مستکین یعنی کسی که طالب بودنِ خود در اختیار دیگری است یعنی می خواهد در اختیار دیگری باشد و تسلیم او شود.

به هر حال اگر در دعاى کمیل داریم که ما در برابر خدا مستکین هستیم یعنى دوست داریم در برابر خدا بى حرکت و ذبون باشیم و کاملا تسلیم او باشیم.

اینکه انسان خود را هم مسکین خدا می داند و هم مستکین خدا برای این است که ممکن است کسی مسکین خدا باشد یعنی می فهمد که در برابر خدا بی حرکت است ولی از باب غرور ادعا می کند و دوست ندارد خودش در برابر خدا تسلیم و بی حرکت باشد، حال با آوردن واژه ی مستکین بعد از مسکین این را می خواهیم بگوییم که خدایا ما نه تنها در برابر تو واقعا بی حرکتیم بلکه خود ما نیز خواستار این هستیم.

دکمه2

همچنین ببینید

شادی و غم از دیدگاه قرآن

 شادی و غم از دیدگاه قرآن  مقدمه : در ایام نوروز سال ۱۳۹۵ به ذهنم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *