خانه / از تو می پرسند؟ / معانی متفاوت!؟

معانی متفاوت!؟

معانی متفاوت!؟

شما گفته بودید که آیات ۴۳ و ۴۴ سوره نحل را می توان به گونه های مختلف معنا کرد. اگر ممکن است این معانی مختلف را بیان کنید.

جواب: معانی مختلف آیات ۴۳ و ۴۴ سوره نحل

متن آیه: وَ مَا أَرْسَلْنَا مِن قَبْلِکَ إِلَّا رِجَالًا نُّوحِى إِلَیهِمْ  فَسْئَلُواْ أَهْلَ الذِّکْرِ إِن کُنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ(۴۳) بِالْبَیِّنَاتِ وَ الزُّبُرِ …..(۴۴)

تعبیر بِالْبَیِّنَاتِ وَ الزُّبُرِ نیاز به متعلق دارد و متعلق آن می تواند ۵ کلمه در آیه ۴۳ باشد و در نتیجه ۵ معنا از این آیات بدست می آید که در ادامه به این معانی اشاره می کنیم:

معنای اول: ممکن است تعبیر بِالْبَیِّنَاتِ وَ الزُّبُرِ متعلق به وَ مَا أَرْسَلْنَا باشد و در نتیجه معنا چنین می شود:

ارسال هر پیامبری با بینه و کتاب آسمانی بوده است. بنابراین هر پیامبری که می آمده است هم بینه به مردم ارائه می داده است و هم از کتاب آسمانی صحبت می کرده است. طبق این معنا می فهمیم که پیامبران الهی به مردم دلیل و برهان نشان می داده اند نه اینکه توقع داشته باشند مردم بدون دلیل از آنها پیروی کنند.

معنای دوم: ممکن است تعبیر بِالْبَیِّنَاتِ وَ الزُّبُرِ متعلق به نُوحِى إِلَیهْمْ باشد و در نتیجه معنا چنین می شود:

به پیامبران الهی بینات و زبر، وحی می شود. به هر حال یک پیامبر باید بفهمد که ندایی که به او می شود ندای رحمانی است یا ندای شیطانی. حال خداوند متعال به یک پیامبر بینه و دلیل وحی می کند تا او بفهمد ندایی که به او می شود ندای رحمانی است. پس خداوند نیز با پیامبرانش با دلیل و برهان صحبت می کند.

معنای سوم: ممکن است تعبیر بِالْبَیِّنَاتِ وَ الزُّبُرِ متعلق به فَسْئَلُواْ باشد و در نتیجه معنا چنین می شود:

سوال پرسیدن شما از اهل ذکر باید با بینه و کتاب باشد یعنی هم سوال پرسیدن شما باید به صورت علمی باشد و هم باید توقع داشته باشید که سوال شما با دلیل و برهان جواب داده شود. طبق این معنا از هرکسی سوال کردیم او موظف است با دلیل و برهان جواب ما را دهد. پس هرکسی باید مستند، صحبت کند و برای حرف هایی که می زند سند صحیح داشته باشد.

معنای چهارم: ممکن است تعبیر بِالْبَیِّنَاتِ وَ الزُّبُرِ متعلق به الذِّکْرِ در أَهْلَ الذِّکْرِ باشد و در نتیجه معنا چنین می شود:

اهل ذکر کسانی هستند که دائما خود را متوجه بینات و دلائل و استدلالات و کتب می کنند. پس اهل ذکر کسی نیست که فقط تسبیح به دست گرفته و ذکر لفظی می گوید بلکه اتفاقا کسی است که با دلیل و برهان حرف می زند. برخی افراد، امروزه خود را اهل ذکر معرفی می کنند و مردم نیز برای پاسخ به سوالاتشان به آنها رجوع می کنند ولی آنها بدون دلیل متقن و با روایات ضعیف السند به آنها جواب هایی می دهند.

معنای پنجم: ممکن است تعبیر بِالْبَیِّنَاتِ وَ الزُّبُرِ متعلق به کُنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ باشد و در نتیجه معنا چنین می شود:

اگر به بینات و کتاب ها آگاهی نداشتید از اهل ذکر سوال کنید. از این معنا می فهمیم که انسان باید برای کسب آگاهی تلاش کند و از سوال کردن نترسد.

دکمه2

همچنین ببینید

عزاسازی یا عزاداری؟!

نظر شما راجع به سبک های مختلف عزاداری مثل زنجیر زنی یا قمه زنی یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *