خانه / از تو می پرسند؟ / معنای جمله ای از زیارت اربعین!!

معنای جمله ای از زیارت اربعین!!

معنای جمله ای از زیارت اربعین!!

در زیارت اربعین آمده است: أَشْهَدُ أَنِّی بِکُمْ مُؤْمِنٌ وَ بِإِیَابِکُمْ مُوقِنٌ بِشَرَائِعِ دِینِی وَ خَوَاتِیمِ عَمَلِی‏

این جمله دقیقا به چه معناست؟ به خصوص تعبیر بِشَرَائِعِ دِینِی وَ خَوَاتِیمِ عَمَلِی‏ یعنی چه؟

جواب: در کتاب بحار الأنوار (ط – بیروت) ؛ ج‏۹۸ ؛ ص۳۳۴ این جملات به چند گونه ترجمه و تفسیر شده است. در این کتاب آمده است:

قوله ع بشرائع دینی لعل المعنى أن شرائع دینی و خواتیم‏ عملی‏ یشهد معی بذلک على سبیل المبالغه و التجوز أی کونهما موافقین لما أمرتم به شاهد لی بأنی بکم مؤمن. و یحتمل أن یکون العطف فی قوله بإیابکم من قبیل عطف المفرد أی مؤمن بإیابکم و یکون قوله موقن خبرا بعد خبر لأن و قوله بشرائع متعلقا بموقن أی موقن بحقیه شرائع دینی و بحقیه ما یختم به عملی من الجنه و النار و الثواب و العقاب. و فی بعض نسخ التهذیب و بشرائع مع العطف فیرجع إلى المعنى الأخیر و لعله سقط من البین شی‏ء کما یظهر مما یشبهه من الفقرات الواقعه فی سائر الزیارات.

چند مطلب در متن فوق اشاره شده است:

الف) ممکن است مراد این باشد که عملکرد من شهادت می دهد که من به شما اهل بیت ایمان دارم.

ب) می توان عبارت را این چنین خواند که بر سر أَشْهَدُ أَنِّی بِکُمْ مُؤْمِنٌ وَ بِإِیَابِکُمْ وقف کنیم و جمله ی مُوقِنٌ بِشَرَائِعِ دِینِی وَ خَوَاتِیمِ عَمَلِی‏ را جداگانه معنا کنیم.

ج) در برخی از نسخه ها اول عبارت بِشَرَائِعِ دِینِی یک واو وجود دارد و در واقع وَ بِشَرَائِعِ دِینِی می باشد که در این صورت مراد این است که من به راه های دینم یقین داریم.

د) آخرین مطلبی که مجلسی اشاره می کند این است که شاید کلمه ای در این بین افتاده است همچنانکه در سایر زیارت نیز چنین چیزی وجود دارد.

بد نیست که بنده در اینجا به مطلبی اشاره کنم و آن اینکه دائما می گویند قرآن ظنی الدلاله است و روایات قطعی الدلاله است ولی انسان با مشاهده ی چنین مطالبی که گفته شد می فهمد که روایات نیز ظنی الدلاله است و نمی توان از آن یک معنای قطعی بدست آورد. بماند اینکه روایات ظنی الصدور نیز هستند.

دکمه2

همچنین ببینید

عزاسازی یا عزاداری؟!

نظر شما راجع به سبک های مختلف عزاداری مثل زنجیر زنی یا قمه زنی یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *