خانه / از تو می پرسند؟ / معنای واژه حول؟

معنای واژه حول؟

معنای واژه حول؟

معنای واژه ی حول در تعابیری مثل (لا حول و لا قوه الا بالله) یا (بحول الله و قوته اقوم و اقعد) چیست؟

جواب: این واژه ممکن است اشاره به تغییر و تحول داشته باشد و در این صورت بحول الله یعنی توسط تحولی که خدا به من ارزانی داشته است قیام می کنم و می نشینم. خلاصه یعنی تحول من به وسیله ی خداست.

این معنا ظاهرترین معنایی است که از عبارت (بحول الله و قوته اقوم و اقعد) بدست می آید و با توجه به اینکه در حین گفتن این ذکر، انسان در حال تحول و حرکت است با معنایی که گفتیم بیشتر سازگار است.

ممکن هم هست که این واژه از حائل شدن باشد همچنانکه در آیه ۲۴ سوره انفال آمده است: أَنَّ اللَّهَ یحَولُ بَینْ‏ الْمَرْءِ وَ قَلْبِهِ یعنى خدا میان آدمى و دلش حایل و مانع مى‏شود. در این صورت بحول الله یعنی توسط اینکه خدا در من حلول می کند و بین من و قلبم حائل میشود قیام می کنم و می نشینم. یا به این معنا است که من در حالی قیام می کنم و می نشینم که خدا بین من و قلبم حایل شده است.

ممکن هم هست این تعبیر اشاره به آیه ۲۹ سوره الرحمن داشته باشد که می فرماید: یَسئَلُهُ مَن فىِ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ  کُلَّ یَوْمٍ هُوَ فىِ شَأْنٍ‏

ترجمه: هر که در آسمان ها و زمین است از او درخواست [حاجت‏] مى‏کند، او هر روز در کارى است.

از این آیه بدست می آید که خدا در هر زمانی در کاری است. حال، حول خدا ممکن است اشاره به کارهای متفاوتی داشته باشد که خدا در هر زمانی انجام می دهد و در نتیجه بحول الله یعنی من به وسیله ی اینکه خداوند حالات مختلفی ایجاد می کند و هر زمانی کاری انجام می دهد برمی خیزم و می نشینم.

دکمه2

همچنین ببینید

ساختن گنبد و ضریح در قبرستان

۷۵۸- گروهى از آیه ۲۱ سوره کهف استفاده مى کنند که ساختن گنبد و مسجد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *