خانه / از تو می پرسند؟ / نقل های تاریخی؟

نقل های تاریخی؟

نقل های تاریخی؟

نظر شما راجع به نقل های تاریخی و حدیثی چیست؟ چرا شما اینقدر نسبت به روایات و نقل های تاریخی بدبین هستید؟

جواب: بنده همین را بگویم که اگر مقداری با علم رجال آشنا شوید واقعا نسبت به نقل های تاریخی و روایی شک خواهید کرد چون یک راوی را عالمی ثقه دانسته و دیگری او را غیر ثقه می داند. از نظر یک عالم فلان کتاب موثق است و از نظر عالم دیگر موثق نیست. در مواردی واقعا نمی توان اطمینان نسبی پیدا کرد که راوی چه جور آدمی بوده است؟

پس از نظر علمی اینکه مثلا شخصی بگوید روایت داریم که بعد از پیامبر فلان اتفاق افتاد حتی اگر سند آن از لحاظ یک عالم صحیح باشد باز نمی توان اطمینان پیدا کرد که آن اتفاق واقعا افتاده است یا نه چرا که همین سند از نظر عالمی دیگر ضعیف است.

واقعا به نظر بنده باید در نقل های روایی و تاریخی شک کرد. شما ببینید که در آیه ۷۲ سوره آل عمران چنین آمده است:

وَ قَالَت طَّائفَهٌ مِّنْ أَهْلِ الْکِتَابِ ءَامِنُواْ بِالَّذِى أُنزِلَ عَلىَ الَّذِینَ ءَامَنُواْ وَجْهَ النَّهَارِ وَ اکْفُرُواْ ءَاخِرَهُ لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُونَ‏

ترجمه: و گروهى از [عالمانِ‏] اهل کتاب به پیروان خود گفتند: اول روز به آنچه [از آیات قرآن‏] بر مؤمنان نازل شده [به مکر و حیله‏] ایمان آورید، و در پایان روز کفر ورزید، شاید [مؤمنان با این ایمان و انکار شما به تردید افتند و] از دینشان بازگردند!!

حال آیا بعید نمی دانید که عده ای که چنین هستند بعد از پیامبر بیایند و در ظاهر مسلمان شوند و یکسری نقل قول هایی وارد کتب اسلامی کنند؟ آیا وجود چنین افرادی مخصوص زمان پیامبر بوده و بعد از پیامبر، دیگر چنین افرادی وجود نخواهند داشت؟

چه شیعیان و چه اهل سنت باید حواسشان به این مطلب باشد که متأسفانه حواسشان نیست. بعید ندانید که دعواهایی که از صحابه بعد از پیامبر نقل شده است از همین نوع باشد که گروهی برای از بین بردن اسلام از چنین حربه ای استفاده کردند و برخی چیزهای جزئی را خیلی بزرگ کرده اند.

وقتی در زمان پیامبر عده ای مسلمان می شوند و هدفشان از مسلمان شدن این است که دین اسلام را بد جلوه دهند حتما پس از پیامبر نیز چنین افرادی وجود خواهند داشت که در ظاهر خود را مسلمان جلوه دهند تا بتوانند در کتاب های تاریخی و حدیثی مسلمانان تصرف کنند.

دکمه

همچنین ببینید

عزاسازی یا عزاداری؟!

نظر شما راجع به سبک های مختلف عزاداری مثل زنجیر زنی یا قمه زنی یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *