خانه / از تو می پرسند؟ / نکته ریز قرآنی؟

نکته ریز قرآنی؟

نکته ریز قرآنی؟

در تمام آیات قرآن هرجا صفت غفور و رحیم آمده است ابتدا غفور آمده و بعد رحیم. تنها در آیه ۲ سوره سبأ است که رحیم بر غفور مقدم شده است و اتفاقا در همین آیه اگر قرار بود قافیه ى آیات رعایت شود باید غفور بر رحیم مثل بقیه ى آیات مقدم مى شد. خلاصه علت تقدم رحیم بر غفور در این آیه چیست‏؟

جواب: غفورِ رحیم با رحیمِ غفور از لحاظ معنایی متفاوت است. وقتى غفور رحیم گفته مى شود به این معنا است که خدا اشتباهات را مى آمرزد و در حالى که مى آمرزد مهربان هم هست یعنى آمرزشى است که با رحمت نیز همراه است و به دنبال آمرزش، رحمت الهى نیز مى آید و مثلا علاوه بر بخشش، نعمتی نیز به طرف مقابل داده می شود ولى وقتى رحیم غفور گفته مى شود بحث اصلى راجع به مهربانیت خداست که خدا مهربان است و با آوردن غفور بعد از آن مى خواهد اشاره کند که مهربانى خدا به گونه اى است که اگر خطایى از تو سر زد تو را مى آمرزد. پس خدا مثل بقیه ى افراد مهربان نیست که مادامى که با آنها خوبى مى شود مهربان هستند ولى اگر در حق آنها اشتباهى مرتکب شدیم ما را نمى بخشند. خیر، خدا مهربانى است که آمرزنده هم هست.

پس تأکید اصلى در غفور رحیم بر روى غفران است و تأکید اصلى در رحیم غفور روى مهربانى است ولى در هر دو علاوه بر اینکه مطلب اصلى گفته شده است مکملى نیز به آن اضافه شده است.

حال اگر آیاتى که در آن غفور بر رحیم مقدم شده است را ملاحظه کنید خواهید دانست که در آنها بحث، بیشتر بر سر آمرزش است و بیشتر پاى بنده وسط است و به این علت، غفور مقدم شده است ولی اگر آیه دوم سوره سبأ را ملاحظه کنید خواهید دید که بحث اصلى آیه مربوط به آمرزش نیست بلکه بحث بیشتر بر سر صفات خدا است و پاى خدا بیشتر وسط است و به همین علت رحیم مقدم شده است.

دکمه2

همچنین ببینید

عزاسازی یا عزاداری؟!

نظر شما راجع به سبک های مختلف عزاداری مثل زنجیر زنی یا قمه زنی یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *