خانه / از تو می پرسند؟ / چگونه روی قرآن کار کنیم؟

چگونه روی قرآن کار کنیم؟

چگونه روی قرآن کار کنیم؟

چگونه روی قرآن کار کنیم؟

جواب: برای یادگیری قرآن دو سیر پیشنهاد می شود:

الف) از ابتداء تا انتهای قرآن یک دور قرآن را خودتان مطالعه کنید و خوب روی ترجمه ی آیات فکر کنید. سعی کنید از ترجمه هایی که روان است استفاده کنید. در این زمینه، ترجمه ی آقای حسین انصاریان پیشنهاد می شود. البته ترجمه های دیگر نیز خوب است مثل ترجمه ی آقای مکارم یا ترجمه ی آقای فولادوند یا ترجمه ی آقای بهرام پور یا ترجمه ی فیض الاسلام ولی برای ابتدای کار ترجمه ی آقای حسین انصاریان بهتر است. البته ترجمه ی فیض الاسلام هم از لحاظ روان بودن خوب است.

شما می توانید دفتری مجزا برای این کار بردارید و در طول مطالعه، هر سوالی که برایتان پیش آمد در آن یادداشت کنید و برای جواب آن مقداری فضا رها کنید و هر موقع توانستید، سوالات خود را از متخصصین قرآنی بپرسید و جواب آن را یادداشت کنید.

اگر شما یک دور قرآن را این گونه مطالعه کردید مطالب بسیار زیادی راجع به دین یاد خواهید گرفت و قدرت اندیشیدن راجع به قرآن پیدا خواهید کرد.

باز اشاره می کنم که منظور ما مطالعه ی قرآن است نه قرائت قرآن.

این سیر یک سیر کوتاه مدت است. مثلا اگر شما هر روز سه صفحه از قرآن را مطالعه کنید پس از حدود هفت ماه یک دور قرآن را کامل خوانده اید.

ب) سیر دوم یک سیر بلند مدت است که باید برنامه ریزی کنید تا یک دور قرآن را از روی تفسیر کار کنید.

خودِ این سیر دوم می تواند دارای چند مرحله باشد: مرحله ی مقدماتی – مرحله ی متوسطه – مرحله ی پیشرفته

برای هریک از این مراحل باید به تفسیر خاصی مراجعه کنید. برخی تفاسیر برای عموم مردم نوشته شده است تا همه بتوانند از آن استفاده کنند ولی برخی تفاسیر تخصصی هستند. پس هر کس باید از سطح خود آگاه باشد و طبق آن، تفسیر مورد نیاز خود را انتخاب کند. (در این زمینه مشاوره گرفتن از متخصصین پیشنهاد می شود) حال برای اینکه با مجموعه ای از تفاسیر شیعه و سنی آشنا شویم در ادامه به معرفی نام مهمترین تفاسیر می پردازیم:

مهمترین تفاسیر شیعه:

تفسیر نمونه از آقای مکارم شیرازی – تفسیر نور از آقای قرائتی – تفسیر المیزان از آقای طباطبایی – تفسیر کوثر از یعقوب جعفری – تفسیر روشن از حسن مصطفوی – تفسیر (من هدی القرآن) از سید محمد تقی مدرسی – تفسیر (من وحی القرآن) از محمد حسین فضل الله – تفسیر کاشف از محمد جواد مغنیه – تفسیر الفرقان از آقای صادقی تهرانی – تفسیر مجمع البیان از طبرسی – تفسیر تسنیم از آقای جوادی آملی – تفسیر اطیب البیان از آقای طیب – تفسیر مخزن العرفان از بانو امین – تفسیر تبیان از شیخ طوسی – تفسیر آسان از محمد جواد نجفی – تفسیر القرآن الکریم از مصطفی خمینی – تفسیر پرتوی از قرآن از آقای طالقانی

مهمترین تفاسیر اهل سنت:

تفسیر مفاتیح الغیب معروف به تفسیر کبیر از فخر رازی – تفسیر التحریر و التنویر از ابن عاشور – تفسیر الوسیط از طنطاوی – تفسیر روح المعانی از آلوسی – تفسیر المنار از سید محمد رشید رضا

از بین این تفاسیر می توان برخی تفاسیر را برای عموم مردم و برای ابتدای کار معرفی کرد که در ادامه به آنها اشاره می شود: تفسیر نمونه، تفسیر نور، تفسیر کوثر، تفسیر آسان، تفسیر روشن، تفسیر (من هدی القرآن)، تفسیر کاشف، تفسیر اطیب البیان، تفسیر مخزن العرفان

غیر از این موارد، تفاسیر دیگر تخصصی هستند و مربوط به مرحله ی متوسط و مرحله ی پیشرفته می باشند. با خواندن هریک از این تفاسیر می توان با سبک هر مفسر برای تفسیر قرآن آگاهی پیدا کرد.

البته برای مرحله ی متوسط و مرحله ی پیشرفته دانستن زبان عربی نیز لازم است. در تفاسیر تخصصی مشاهده خواهید کرد که هر مفسر به نقد نظر مفسر دیگر پرداخته و به صورت اجتهادی ادله ی خود را می آورد مثلا تفسیر (من وحی القرآن) می تواند به عنوان حاشیه ی بر المیزان حساب شود چرا که نویسنده ی این تفسیر در موارد متعددی نظر المیزان را می آورد و آن را نقد می کند.

پیشنهاد می شود که نرم افزار جامع التفاسیر را تهیه کنید و از آن استفاده کنید چرا که اکثر تفاسیری که نام برده شد در این نرم افزار موجود است.

دکمه2

همچنین ببینید

شادی و غم از دیدگاه قرآن

 شادی و غم از دیدگاه قرآن  مقدمه : در ایام نوروز سال ۱۳۹۵ به ذهنم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *