خانه / از تو می پرسند؟ / یا شدید القوی و یا شدید المحال

یا شدید القوی و یا شدید المحال

یا شدید القوی و یا شدید المحال

در ماه صفر دعایی در مساجد خوانده می شود که با (یا شدید القوی و یا شدید المحال) شروع می شود. آیا این دعا مستند است؟

جواب: بنده در ماه صفر امسال وقتی این دعا را می شنیدم اشکالی به متن آن داشتم که در آخر دعا با اینکه خداوند مورد خطاب است یکدفعه خطاب عوض می شود. در این دعا ما داریم خدا را صدا می زنیم که سُبْحَانَکَ إِنىّ‏ کُنتُ مِنَ الظَّلِمِینَ ولی بعد از آن یکدفعه می گوییم فَاسْتَجَبْنَا لَهُ وَ نجَیْنَاهُ مِنَ الْغَمّ‏ وَ کَذَالِکَ نُجِى الْمُؤْمِنِینَ

این جمله با جملات قبل که خدا را صدا می زنیم سازگار نیست.

بله این جملات در قرآن است و چون خدا داستان یونس را نقل می کند این جملات با یکدیگر سازگاری دارد ولی در این دعا که ما خدا را خطاب قرار داده ایم جمله ی فَاسْتَجَبْنَا لَهُ وَ نجَیْنَاهُ مِنَ الْغَمِ وَ کَذَالِکَ نُجِى الْمُؤْمِنِینَ با جملات قبلی سازگار نیست. به نظر کسی که این دعا را ایجاد کرده است حواسش نبوده است که این جملات با جملات قبلی که ما خدا را خطاب قرار داده ایم سازگار نیست. مثل این است که ما دعایی از حضرت موسی را که در قرآن آمده است برای خود بخوانیم و در ادامه ی دعا، دنباله ی آیات مربوط به داستان موسی را که بعد از آن دعای موسی در قرآن ذکر شده است به همراه آن بیاوریم.(دقت کنید)

البته می توان این قسمت از دعا را اینگونه اصلاح کرد:

سُبْحَانَکَ إِنىّ‏ کُنتُ مِنَ الظَّلِمِینَ فَاستَجِب لِی و نَجِّنِی مِنَ الغَم و اَنتَ تُنجِی المُومِنِین

به هر حال بنده این اشکال متنی را به این دعا داشتم و وقتی این دعا را در نرم افزار جامع الاحادیث جستجو کردم متوجه شدم که اصلا این دعا با این متن در هیچ کتاب روایی وجود ندارد. حتی خود شیخ عباس قمی نیز در مفاتیح الجنان این دعا را از معصوم نقل نکرده است بلکه از برخی افراد دیگر آن را نقل کرده است.

به هر حال جالب است که مردم فکر می کنند دین دستور داده که این دعا در ماه صفر خوانده شود و حتی خانمی در مسجد می گفت من فکر می کردم این دعا از امام صادق است، این در حالی است که چنین دعایی اصلا با چنین متنی در هیچ کتاب روایی وجود ندارد یعنی طبق تحقیقات بنده حتی این گونه نیست که روایتی با سند ضعیف چنین دعایی را نقل کرده باشد، خیر، اصلا روایتی از طریق معصوم حتی با سند ضعیف نیز چنین دعایی را نقل نکرده است.

دکمه2

همچنین ببینید

دو موضوع، دو آسیب شناسی!

  ۷۴۰- اگر بخواهید براى کسانى که تنها به فکر این هستند که در مجالس …

۲ دیدگاه

  1. پاسخ شما عالی است

    بازاندیش پاسخ در تاريخ آذر ۱۲ام, ۱۳۹۵ ۵:۳۰ ق.ظ:

    متشکر از شما…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *