۱۸ کلید؟!

18 کلید؟!

شنیده ام که شما جملات تأمل برانگیزی که در طول زمان شنیده اید را جمع آوری کرده اید. می توانید تعدادی از آنها را برای ما ذکر کنید؟

جواب: بله، در ادامه به آنها اشاره می کنم:

جمله ۱: هر جور فکر کنی همانجور حرف می زنی. هر جور که حرف بزنی همانجور عمل می کنی. هر جور که عمل بکنی همانجور عادت پیدا می کنی. هر جور عادت پیدا کنی همانجور شخصیتت شکل می گیرد. هر جور شخصیتت شکل بگیرد همانجور سرنوشتت ایجاد می شود. پس اول فکرت را درست کن.

جمله ۲: بهترین استاد کسی نیست که فقط اندیشه ها را به ما یاد دهد بلکه بهترین استاد کسی است که علاوه بر اندیشه ها، اندیشیدن را نیز به ما یاد دهد.

جمله ۳: دین داران ناآگاه و بی دینان ناآگاه هستند که دنیا را از مسیر عقلایی خود خارج می کنند و الا دین داران آگاه می توانند با بی دینان آگاه به صورت مسالمت آمیز زندگی کنند.

جمله ۴: وظیفه ی ترک ناشدنی هر محقق حق طلب، حل کردن مستمر جدول حقائق و موزون کردن دائمی هندسه ی معرفت است نه دل خوش داشتن جاودانه به حق مزعوم خود و فارغ نشستن و از دیگران خبر نگرفتن.

جمله ۵: تقوای‌ علمی‌ آن‌ است‌ که‌ انسان‌ نه‌ مطلبی‌ را بدون‌ برهان‌ بپذیرد و نه‌ رأیی‌ را بدون‌ دلیل‌ تکذیب‌ کند، زیرا تصدیق‌ بی‌تحقیق‌ و تکذیب‌ بی‌دلیل‌ هر دو ناروا است‌.

جمله ۶: هم فکران ما موجب آرامش ما هستند و مخالفان ما موجب دانش ما.

جمله ۷: برای وصول به حقیقت باید یک بار در زندگی خود، خویشتن را از همه ی عقایدی که پذیرفته ایم اخلاص کنیم و از نو و از پایه، همه ی دستگاه های معارف خود را بنیاد نهیم.

جمله ۸: واقعیت دنیا این است که نادانان به خود یقین کامل دارند در حالی که دانایان سرشار از شک و تردیداند.

جمله ۹: در تشخیص حق، شخصیت گرایی ممنوع

جمله ۱۰: بزرگی بزرگان نباید موجب تسلیم محض در برابر آنها شود

جمله ۱۱: برای رسیدن به حق، آزادی، بهتر انسان را کمک می کند تا محدودیت

جمله ۱۲: کسانی که خود را از شنیدن نظرات مختلف – با این توجیه که موجب دوری از حق می شود – محروم می کنند خودشان از حق دورتراند.

جمله ۱۳: کسانی که می گویند بحث های کلامی ایمان و یقین مردم را زایل می کند باید به اینها گفت کدام یقین؟ یقین های لرزان، غیر مدلل و میراثی و تقلیدی را می گویید؟ آنها با بحث و دلیل به دست نیامده تا با بحث و دلیل از دست بروند. به علتی آمده اند و با علت مقابلی زایل می شوند. اگر هم ایمان های مدلل را می گویید بحث های کلامی مادر و مولد آنها هستند و بستن باب علم کلام و بحث آزاد به خاطر پاره ای از آفاتش، پرپر کردن گل است به خاطر خارهایش.

جمله ۱۴: والله در میان بعضی از این مردم ایجاد شک کردن، خدمتی ست هزار مرتبه برتر از ایجاد یقین زیرا آن یقینی که اینجوری به مردم تلقین شود، ماده ی مخدر است. اینکه بعد از شک، دلهره و اضطراب به وجود می آید ارزش دارد.

جمله ۱۵: شک نیاوردگانِ کرده یقین و کثرت ندیدگان وحدت گزین، بی تحمل ترین و تحمل ناپذیرترین جانوران روی زمین اند.

جمله ۱۶: در بنا کردن کاخ رفیع حق، همه مشارکت دارند و بلکه از همه باید شرکت خواست و آن عمارت را بر دوش جمع باید نهاد.دیگران را از قلم انداختن و خود را غافلانه، مستغنی از دیگران پنداشتن شرط خرد ورزی و ادب حق جوئی نیست.حق طلب همیشه در راه است و همواره در کار بنائی است. اگر طالب هندسه ی موزون حقیقتیم خشت خود را باید کنار خشت دیگران بگذاریم و اگر به پاره های ناقصی از حقیقت قانع و شاکریم پاره های ناقص دیگران را نیز باید حرمت بنهیم.

جمله ۱۷: شما به این دلیل مذاهب دیگران را رد می کنید که به مذهب آنان با منطق و به مذهب خود با احساس نگاه می کنید.

جمله ۱۸: داغ دین: اگر در اسراییل به دنیا آمده باشید، به احتمال زیاد یهودی هستید، اگر در عربستان به دنیا آمده باشید، به احتمال زیاد مسلمانید، اگر در هند به دنیا آمده باشید، به احتمال زیاد هندو، اما اگر در امریکا به دنیا آمده باشید، به احتمال زیاد مسیحی هستید!،  ایمان دینی شما از یک موجود الهی الهام گرفته نشده، حقیقت ثابت و پایدار اینست که:  ایمان شما به زبان ساده تنها جبر جغرافیاست! (ریچارد داوکینز)

دکمه2

همچنین ببینید

عزاسازی یا عزاداری؟!

نظر شما راجع به سبک های مختلف عزاداری مثل زنجیر زنی یا قمه زنی یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *