خانه / از تو می پرسند؟ / اجبار به ایمان در قرآن؟

اجبار به ایمان در قرآن؟

اجبار به ایمان در قرآن؟

چه آیاتی را در قرآن می توانید بیاورید که دلالت داشته باشد که نمی توان دیگران را به ایمان آوردن اجبار یا اکراه کرد؟

جواب: در این زمینه آیات متعددی را می توان بیان کرد از جمله:

الف) وَ لَوْ شَاءَ رَبُّکَ لاَمَنَ مَن فىِ الْأَرْضِ کُلُّهُمْ جَمِیعًا أَ فَأَنتَ تُکْرِهُ النَّاسَ حَتىَ‏ یَکُونُواْ مُؤْمِنِینَ(یونس-۹۹)

ترجمه: اگر پروردگارت مى‏خواست یقیناً همه کسانى که روى زمین‏اند [اجباراً] ایمان مى‏آوردند [اى پیامبر! در حالى که خدا از بندگانش ایمان اجبارى نخواسته‏] پس آیا تو مردم را وادار مى‏کنى تا به اجبار مؤمن شوند؟!

دقت کنید که تعبیر أَ فَأَنتَ تُکْرِهُ النَّاسَ حَتىَ یَکُونُواْ مُؤْمِنِینَ را مى توان به صورت دیگرى نیز معنا کرد که از آن بدست آید که حتى خود مومنین را نیز نمى توان به بقاى ایمانشان اجبار کرد. اگر واژه ى (حتى) را این گونه معنا کنیم که:

آیا تو حتى اگر مردم مومن باشند باز مى خواهى آنها را اجبار کنى؟

طبق این معنا حتى مومنین را نیز که وارد دایره ى ایمان شده اند نمى توان اجبار کرد.

ب) فَإِنْ أَسْلَمُواْ فَقَدِ اهْتَدَواْ وَّ إِن تَوَلَّوْاْ فَإِنَّمَا عَلَیْکَ الْبَلَاغُ(آل عمران-۲۰)

ترجمه: پس اگر تسلیم شوند، قطعاً هدایت یافته‏اند، و اگر روى گرداندند [برتو دشوار و سخت نیاید] که آنچه بر عهده توست فقط ابلاغ [پیام خدا] است‏

ج) وَ لَوْ شَاءَ اللَّهُ مَا أَشْرَکُواْ وَ مَا جَعَلْنَاکَ عَلَیْهِمْ حَفِیظًا وَ مَا أَنتَ عَلَیهْم بِوَکِیلٍ(انعام-۱۰۷)

ترجمه: اگر خدا مى‏خواست آنان [به طور اجبار] شرک نمى‏آوردند، [ولى خواست خدا آزادى انسان در انتخاب است‏] و ما تو را بر آنان نگهبان و کارساز قرار ندادیم [تا آنان را به اجبار به پذیرش دین وادار کنى.]

آیات در این زمینه بسیار زیاد است که در این باره می توانید به جزوه ی تحقیقی پیرامون اکراه در دین (به همراه نگرشی بر معیار آزادی بیان) از همین قلم مراجعه کنید.

دکمه

همچنین ببینید

عزاسازی یا عزاداری؟!

نظر شما راجع به سبک های مختلف عزاداری مثل زنجیر زنی یا قمه زنی یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *