خانه / از تو می پرسند؟ / اکمال دین؟!

اکمال دین؟!

اکمال دین؟!

شیعیان در مورد آیه سوم سوره مائده که مربوط به اکمال دین و اتمام نعمت است می گویند روز اکمال دین نمی تواند مربوط به چیزهایی باشد که در آیه بیان شده است مثل حرمت گوشت های حرام و چیزهای دیگری که در آن آیه بیان شده است چون حرمت چنین چیزهایی آنقدر مهم نیست که با اکمال دین سازگار باشد. در نتیجه آنها می گویند این قسمت از آیه که مربوط به اکمال دین و اتمام نعمت است ارتباطی با جملات قبلی اش ندارد. آیا این حرف صحیح است؟

جواب: در این زمینه ما جزوه ی جداگانه ای نوشته ایم به نام (ارتباط آیات و جملات در قرآن- تحلیلی پیرامون ارتباط جملات آیه ی سوم سوره ی مائده) که می توانید به آن جزوه مراجعه کنید. در اینجا فقط همین را بگوییم که برخی از شیعیان متأسفانه برای اثبات عقاید خود معمولا سعی می کنند چیزهای دیگر دین را کوچک جلوه دهند مثلا برای بالا بردن مقام ائمه، مقام انبیاء را پایین می آورند یا مثلا برای اینکه ثابت کنند ذبح عظیم در آیه وَ فَدَیْنَاهُ بِذِبْحٍ عَظِیمٍ(صافات-۱۰۷) امام حسین است ذبح حضرت ابراهیم را کوچک جلوه می دهند. حال در رابطه ی با آیه ی سوم سوره مائده نیز همین گونه است. مجموع مواردی که در آیه بیان شده است مهم است و اتفاقا برخی از آن موارد در واقع چون با توحید که اصل اساسی دین اسلام است منافات دارد حرام اعلام شده است. همچنین این آیه ی سوم ممکن است با دستورات آیات قبلی نیز مرتبط باشد و وقتی مجموع آیات با هم خوانده شود اهمیت دستورات صادر شده فهمیده می شود. و اما فرض می گیریم که این دستورات آنقدر اهمیت ندارد که توسط آنها دین کامل شده باشد ولی باز حرف شیعیان که می گویند این دستورات با روز اکمال دین سازگار نیست صحیح نمی باشد چون روزی که در آن دین کامل می شود حتما بدان معنا نیست که باید در آن مهمترین دستورات صادر شود. با یک مثال، بحث را پی می گیریم:

وقتی ساختمانی ساخته می شود روز آخر که رنگ ساختمان زده می شود می گویند امروز ساختمان کامل شد. حال رنگ زدن به ساختمان نسبت به کارهای دیگر مهم تر نیست ولی در روزی که رنگ به ساختمان زده می شود می گویند ساختمان کامل شد.

پس روزی که ساختمان کامل شد حتما به آن معنا نیست که باید مهم ترین کار ساختمان سازی هم در آن روز انجام شده باشد.

حال، روزی که دین کامل می شود حتما بدان معنا نیست که مهم ترین دستورات دین باید در آن روز صادر شود بلکه ممکن است آخرین دستورات که درجه ی اهمیت پایین تری دارند در آن روز صادر شوند. پس روز اکمال دین می تواند همان روز صادر شدن حکم حرمت برخی از گوشت ها باشد.

البته ما در اینجا در مقام بحث تفصیلی در این زمینه نیستیم بلکه فقط می خواستیم جواب سوال مطرح شده را بدهیم.

دکمه

همچنین ببینید

شادی و غم از دیدگاه قرآن

 شادی و غم از دیدگاه قرآن  مقدمه : در ایام نوروز سال ۱۳۹۵ به ذهنم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *