توسل؟؟!

توسل؟؟!

گروهی از شیعیان برای اثبات توسل دائما به آیاتی استناد می کنند که برخی افراد از انسان های خوبی مثل پیامبران طلب کرده اند که برای آنها از خدا آمرزش بطلبند. آیا چنین استنادی صحیح است؟

جواب: این استنادها اصلا نمی تواند توسلی که امروزه بین شیعیان مرسوم است را ثابت کند به دلایلی که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

الف) در همه ی این موارد درخواست از شخص زنده می باشد نه مرده.

ب) در این موارد، افرادی که از پیامبران طلب کرده اند که برای آنها استغفار کنند همگی نسبت به پیامبران اشتباهی مرتکب شده بوده اند و پس از این اشتباه نزد پیامبران آمده اند که در واقع نوعی معذرت خواهی از آنها محسوب می شده است.

ج) آن افراد تنها از پیامبران خواسته اند که برای آنها استغفار نمایند نه اینکه حاجت های خود را از آن پیامبران خواسته باشند.

د) نکته ی مهم تر این است که چرا شیعیان فقط این دسته از آیات را مورد استنادقرار می دهند؟ اتفاقا موارد دیگری داریم که افراد با اینکه می توانسته اند یک التماس دعا به دیگری بگویند ولی این را هم نگفته اند بلکه خودشان مستقیما سراغ خدا رفته اند و از او کمک خواسته اند. ما چنین آیاتی نیز داریم مثل آیات: ۳۷ و ۳۸ آل عمران، ۹۲ و ۱۱۸ توبه

ه) واقعا چه سندی داریم که پیامبر و ائمه به مردم زمان خودشان گفته باشند که هرگاه حاجت داشتید بیایید به ما التماس دعا بگویید یا بیایید از ما حاجتتان را بگیرید.

دکمه

همچنین ببینید

شادی و غم از دیدگاه قرآن

 شادی و غم از دیدگاه قرآن  مقدمه : در ایام نوروز سال ۱۳۹۵ به ذهنم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *