شرک و بخشش؟!

شرک و بخشش؟!

اینکه می گویند بت پرستان از سنگ و چوب درخواست می کردند و سنگ و چوب را می پرستیده اند آیا واقعیت دارد؟ آیا ممکن است انسان از سنگ و چوب درخواست داشته باشد و آنها را بپرستد؟ آیا چنین چیزی عجیب نیست؟

جواب: اولا باید گفته شود که بت پرستان انواع مختلفی داشته اند. شاید سنگ و چوب نمادی از موجودات آسمانی بوده است که چون به آنها دسترسی نبوده است به نماد و سنبل آنها توسل می شده است. ولی اینکه از خود سنگ و چوب درخواست شود یا خود سنگ و چوب پرستیده شود با خرافاتی که امروزه دیده ایم بعید نیست. وقتی امروزه می بینیم که برخی از مردم فکر می کنند که فلان پارچه که به فلان ضریح مالیده شده است همه کاره است و آن را شرط کافی برای رسیدن به حاجات می دانند قبول اینکه زمانی مردم سنگ و چوب را می پرستیده اند برای ما بیشتر قابل تصور شده است.

از طرفى در آیه ۴۸ سوره نساء آمده است که: إِنَّ اللَّهَ لَا یَغْفِرُ أَن یُشْرَکَ بِهِ یعنى مسلماً خدا این را که به او شرک ورزیده شود نمى‏آمرزد.

طبق این آیه خداوند اگر کسى بدون توبه از گناه شرک از دنیا برود را نمى آمرزد.

این در حالى است که طبق آیات دیگر قرآن اینکه شرک هم ممکن است بخشیده شود قابل تصور است مثلا به دو آیه ى زیر توجه کنید:

الف) إِن تُعَذِّبهُمْ فَإِنهَّمْ عِبَادُکَ وَ إِن تَغْفِرْ لَهُمْ فَإِنَّکَ أَنتَ الْعَزِیزُ الحَکِیمُ(مائده-۱۱۸)

ترجمه: حضرت عیسى در روز قیامت راجع به مشرکین امتش مى گوید: اگر آنان را [به سبب شرک ورزیدنشان‏] عذاب کنى، بندگان تواند، و اگر آنان را بیامرزى، یقیناً تویى که تواناى شکست‏ناپذیر و حکیمى.

ب) رَبّ‏ إِنهَّنَّ أَضْلَلْنَ کَثِیرًا مِّنَ النَّاسِ  فَمَن تَبِعَنىِ فَإِنَّهُ مِنىِّ  وَ مَنْ عَصَانىِ فَإِنَّکَ غَفُورٌ رَّحِیمٌ(ابراهیم-۳۶)

ترجمه: پروردگارا! آن [بت‏] ها بسیارى از مردم را گمراه کردند، پس هر کسى از من [که یکتاپرست و حق‏گرایم‏] پیروى کند، یقیناً از من است، و هر کس از من نافرمانى کند [شایسته شدنش براى آمرزش و رحمت بسته به عنایت توست‏] زیرا تو بسیار آمرزنده و مهربانى.

بالاخره خداوند شرک را مى بخشد یا نه؟

جواب: جوابی که فعلا به نظر من می رسد این است که مشرکین دو دسته هستند:

الف) مشرکین کافر یعنی مشرکینی که توحید را می فهمند ولی نمی پذیرند و در واقع مشرکین لجباز هستند. به این دسته از مشرکین در آیه اول سوره بینه با این تعبیر اشاره شده است:

لَمْ یَکُنِ الَّذِینَ کَفَرُواْ مِنْ أَهْلِ الْکِتَابِ وَ الْمُشْرِکِینَ

ترجمه: اهل کتاب و مشرکین کافر ….

از این تعبیر می فهمیم همچنانکه اهل کتاب کافر و غیر کافر داریم مشرک کافر و غیر کافر نیز داریم.

ب) مشرکینی که حق پوش نیستند بلکه به خاطر تبلیغات زیادی که راجع به شرک شده است مشرک مانده اند.

حال آیه ۴۸ سوره نساء که مربوط به عدم بخشش مشرکین است مربوط به مشرکین کافر است و آیات دیگر که در آن بخشش مشرکین تصور شده است مشرکین غیر کافر می باشند.

جوابی که شما به سوال قبلی دادید با آیات ۱۷۲ و ۱۷۳ سوره اعراف سازگار نیست چون از آن آیات بدست می آید که اصلا مشرک غافل نداریم و نمی توان تصور کرد که شخصی توحید را نفهمد.

جواب: بله طبق آیات سوره اعراف همه توحید را می فهمند ولی این بدان معنا نیست که هر مشرکی با اینکه توحید را می فهمد حتما کافر است. برای توضیح بیشتر، دوباره باید انواع مشرکین را توضیح دهیم:

الف) برخی از مشرکین توحید را می فهمند ولی برای انکار توحید و مقابله ی با آن شرک را انتخاب کرده اند.

ب) برخی از مشرکین توحید را می فهمند ولی اگر مشرک مانده اند نه برای مقابله با توحید بلکه از روی هوای نفس یا ترس از تغییر و امثال آن است.

برای فهم تفاوت این دو گروه حتما به جوابی که به سوال ۶۲۹ داده ایم مراجعه کنید.

حال آن شرکی که خدا آن را اصلا نمی بخشد شرکی است که از روی حق پوشی و برای مبارزه با توحید باشد.

دقت کنید که خود ما با اینکه بعضا حق را می فهمیم ولی باز به آن عمل نمی کنیم ولی نه از باب اینکه می خواهیم با حق مبارزه کنیم بلکه از باب هواس نفس یا ….

پس فهمیدن حق و عمل نکردن به آن حتما به معنای آن کفر درجه ی بالا نیست.

دکمه

همچنین ببینید

نکات تفسیری آیات مربوط به جنگ احد

نکات تفسیری آیات مربوط به جنگ احد (تفسیر آیات ۱۲۱ تا ۱۸۰ سوره آل عمران) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *