خانه / از تو می پرسند؟ / نماز خوان واقعی؟!

نماز خوان واقعی؟!

نماز خوان واقعی؟!

نماز خوان واقعی به چه کسی گفته می شود؟

جواب: نماز خوان واقعی کسی است که رعایت اخلاق اجتماعی را بکند و اگر اخلاق نداشته باشد در واقع نماز خوان نیست. این مطلب از آیاتی از سوره معارج بدست می آید آنجا که می فرماید:

إِنَّ الْانسَانَ خُلِقَ هَلُوعًا(۱۹) إِذَا مَسَّهُ الشَّرُّ جَزُوعًا(۲۰) وَ إِذَا مَسَّهُ الخَیرُ مَنُوعًا(۲۱) إِلَّا الْمُصَلِّینَ(۲۲)

ترجمه: همانا انسان حریص و بى‏تاب آفریده شده است (۱۹) چون آسیبى به او رسد، بى‏تاب است، (۲۰) و هنگامى که خیر و خوشى [و مال و رفاهى‏] به او رسد، بسیار بخیل و بازدارنده است، (۲۱) مگر نماز گزاران، (۲۲)

از این آیات بدست می آید که کسی نماز خوان واقعی است که هلوع نباشد. بنابراین نمازها باید ما را به چنین جایگاهی برساند که هلوع نباشیم. نماز اگر، به صورت عملی بود در زندگی ما بیشترین تأثیر را خواهد داشت. شما می توانید صفات نمازخوانِ واقعی را در آیات ۲۳ تا ۳۴ سوره معارج مشاهده کنید.

اشاره به این نکته نیز بد نیست که اگر در سوره ماعون، خداوند بر نماز خوان ها ویل فرستاده است به نظر می رسد مراد از نماز خوان ها در این سوره همان افرادی هستند که نماز می خوانند ولی نمازشان برای آنها فایده ای ندارد و مثلا اخلاق آنها را اصلاح نمی کند. با رجوع به سوره ماعون دقیقا همین مطلب بدست می آید که بحث آن سوره پیرامون کسانی است که عملگرایی در کارشان وجود ندارد و فقط به نماز ظاهری اکتفا کرده اند.

باید سعی کنیم علاوه بر اینکه به عبادات توجه می کنیم به اخلاق نیز توجه داشته باشیم. علاوه بر اینکه نماز می خوانیم باید سعی کنیم این نماز را عملی کنیم.  با آنچه که در اینجا گفته شد نمی خواهیم ارزش نمازهای ظاهری را کم کنیم بلکه می خواهیم بگوییم در کنار نماز حتما باید به دستورات دیگر دین از جمله اخلاق نیز توجه داشت.

دکمه

همچنین ببینید

۱۰ درس از عاشورای حسینی

۱۰ درس از عاشورای حسینی فهرست جلسه اول…….. از عاشورای حسین تا عاشورای شیعه جلسه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *