خانه / از تو می پرسند؟ / یک حمد و سه قل هو الله؟؟؟؟

یک حمد و سه قل هو الله؟؟؟؟

یک حمد و سه قل هو الله؟؟؟؟

آیا خواندن حمد و سه قل هو الله بر سر قبر دستور دین است؟

جواب: در کتاب کامل الزیارات، النص، ص: ۳۲۲ روایتی آمده است که ممکن است کسی از آن روایت چنین چیزی را برداشت کند که البته این روایت با چند مشکل رو به رو است:

الف) راوی، می گوید این روایت را از (بعضی از کتاب ها) نقل کرده است ولی اسم آن کتب ها را ذکر نکرده است.

ب) این روایت از لحاظ سندی قطعی نیست چون در آن راویانی وجود دارد که محل اختلاف زیادی بین علمای رجال هستند.

ج) این روایت فقط به خواندن حمد و قل هو الله اشاره ندارد بلکه به خواندن سوره های دیگری نیز اشاره دارد و ظاهرا خواندن مجموع آنها منظور روایت بوده است نه اینکه از آن، تنها خواندن حمد و سه قل هو الله فهمیده شود. بحث ما بر سر این است که آیا به خصوص دستوری داریم که تنها به حمد و سه قل هو الله اشاره داشته باشد یعنی به کاری که به خصوص امروزه بر سر قبرها انجام می گیرد؟

د) کسی که متن روایت را بخواند نوعی تشویش در متن مشاهده خواهد کرد و معلوم نیست که اصلا خواندن یک حمد و سه قل هو الله بالای سر قبر میت از این روایت برداشت شود.

به هر حال به نظر می رسد که خواندن خصوصِ حمد و سه قل هو الله را نمی توان به دین نسبت داد یعنی دلیلی نداریم که تأکید کرده باشد که بالای سر قبر میت به خصوص یک حمد و سه قل هو الله بخوانید. جالب است که بنده راجع به اینکه حمد و سه قل هو الله خواندن برای میت آیا جزو دین است یا نه در سایت های اینترنتی تحقیق کردم و کسی حدیثی در این زمینه اصلا ارائه نداده بود. در این باره کافی است عبارت (کیفیت فاتحه خواندن) رادر سایت گوگل جستجو بزنید و ببینید آیا کسی برای کیفیتی که امروزه باب شده است یعنی خصوص یک حمد و سه قل هو الله آیا دلیلی شرعی ارائه داده است یا نه؟ آنچه که از روایات صحیح چه در شیعه و چه در اهل سنت بدست می آید این است که در هنگام رفتن به قبرستان، پیامبر یا معصومین به اموات سلام می داده اند و برای آنها دعا می کرده اند که در این زمینه مى توانید به بَابُ زِیَارَهِ الْقُبُورِ در الکافی ج: ۳  ص:  ۲۲۸ مراجعه کنید.

بله راجع به خواندن سوره انا انزلناه … نیز روایاتی وجود دارد ولی راجع به خواندن حمد و سه قل هو الله یا حمد و یک قل هو الله مطلب معتبری بنده پیدا نکردم.

دکمه

همچنین ببینید

عزاسازی یا عزاداری؟!

نظر شما راجع به سبک های مختلف عزاداری مثل زنجیر زنی یا قمه زنی یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *