خانه / اعتقادات / اسلام پژوهی / احکام اسلامی / آموزش نوین عقاید (درس اول + مقدمه)

آموزش نوین عقاید (درس اول + مقدمه)

دانلود کل کتاب آموزش نوین عقاید PDF

مقدمه کتاب

کتابی که پیش رو دارید نتیجۀ سال ها تحقیق پیرامون مباحث اعتقادی است. نویسنده از جمله کسانی است که در برهه‌ای از زندگی‌اش راجع به ذهنیت‌هایش به شک مبتلا شد و سعی کرد بدون تعصب، افکارش را از نو بسازد و برای این کار تا حدی پیش رفت که حتی سیر زندگی‌اش تغییر کرد و ساعاتی که در طول روز برای اهداف و کارهای خاصی گذاشته می شد به طور کلی منعطف به این تحقیقات شد. در این بازسازی اندیشه سعی شد افکار مختلف بررسی شود و با پیروان ادیان  و مذاهب و افکار مختلف بحث و گفتگو صورت گیرد. سعی نویسنده بر این بوده است که هیچ گونه تعصبی درتحقیقاتش نداشته باشد و به همین خاطر نگرش من به دین و زندگی، قبل از تحقیق و بعد از تحقیق بسیار متفاوت شد و اطرافیان، از خویشاوندان گرفته تا دوستان به این تفاوت اذعان دارند و این تفاوت تا حدی است که در مواردی کاملا از عقیدۀ گذشته ام برگشته ام.

البته بنده پس از تحقیقات فراوان، دین اسلام را به عنوان دین حق پذیرفته‌ام و به عنوان یک مسلمان این کتاب را تدوین کرده‌ام ولی نه آن اسلامی که قبل از تحقیق می شناختم و به آن عمل می کردم بلکه اسلامی که تفاوت‌های زیادی با اسلام تقلیدی‌ام دارد.

به هر ترتیب هر کسی باید ذهنیت‌ها و افکارش را از روی دلیل و منطق شکل دهد نه از روی تقلید. همۀ ما باید سعی کنیم ذهنیت هایمان را تصحیح کنیم و از تغییر نترسیم. دین داری تحقیقی تفاوت‌های زیادی با دین داری تقلیدی دارد و نویسنده طعم هر دوی این دین داری ها را چشیده است و به خواننده پیشنهاد می کند تا دین داری‌اش را محققانه کند.

از خواننده تقاضا می شود هر گونه نقدی که به مطالب نوشته شده در این کتاب دارد را حتما به نویسنده تذکر دهد. چیزی که بنده در دین داری از روی تحقیق یاد گرفتم این بود که توقع ندارم همه مثل من بفهمند، بنابراین بنده نتیجۀ تحقیقات خودم را در این کتاب جمع آوری کرده‌ام و خواننده ممکن است آن مطالب را اصلا قبول نکند. پس بیاییم همگی به نظرات یکدیگر احترام بگذاریم و بدون اینکه هم دیگر را به تعصب متهم کنیم با نقد سازنده زمینۀ رسیدن به حقیقت را برای هم فراهم کنیم.

دقت شود آنچه که در این کتاب جمع آوری شده است پیرامون پایه‌های اصلی دین است و مباحث دیگر مثل شبهات و سوالات جنبی در مقالات و جزوات دیگر مورد بررسی قرار گرفته است که خواننده برای مطالعه می تواند به آن‌ها مراجعه کند.

بد نیست به این نکته نیز اشاره شود که مطالب این کتاب در چاپ‌های مختلف تغییر کرده است و در بعضی موارد مطالب چاپ‌های قبلی کاملا حذف شده است و مطالب جدید جایگزین آن شده است. در مواردی بنده به استدلالاتی که آورده بودم اشکال پیدا کردم و در نتیجه آنها را حذف کردم و مطالب و استدلالات دیگر را جایگزین آن کردم. به هر حال بنده فکر می کنم تغییر در ذات بشر نهفته است و انسان باید افکار خود را دائما به روز کند و در طول زندگی دائما بر روی مباحث اعتقادی تجدید نظر کند. اینکه ما توقع داشته باشیم که همیشه یک جور بفهمیم و هیچ گاه استدلالات قبلی خود را ردّ نکنیم صحیح نیست.

این نکته نیز به خواننده تذکر داده شود که مطالب کتاب با دقت زیاد نوشته شده است و بر روی جملاتش خوب فکر شده است. بنابراین خواننده باید با دقت، جملات کتاب را بخواند تا از نکات اشاره شده در آن بدون توجه نگذرد.

در آخر به این جمله اشاره کنم که: برای وصول به حقیقت باید یک بار در زندگی خود، خویشتن را از همۀ عقایدی که پذیرفته ایم خلاص کنیم و از نو و از پایه، همۀ دستگاه‌های معارف خود را بنیاد نهیم.

دانلود کل کتاب آموزش نوین عقاید PDF

درس اول: آیا پاسخ به این سوالات را می دانیم؟

 سوالاتی که در زیر می آید مربوط به قدم اول در مورد اصول اصلی اعتقادات است. پس از پاسخ گویی به این سوالات می توان سوالات دیگری را مطرح کرد که در واقع، قدم دوم می باشد. سوالاتی از قبیل هدف خلقت، حقوق زن، حقوق بشر، نحوه ی عبادت، نحوه ی معاشرت و… در مرحله و قدم دوم قرار دارد که در جای خود باید مورد بررسی قرار گیرد.

سوالات:

سوال اول: در تحقیق و پژوهش در مورد مسائل اعتقادی چه اموری باید رعایت شود؟

سوال دوم: آیا می توان وجود خدا را عقلا ثابت کرد؟

سوال سوم: اگر وجودی به نام خدا ثابت شد دلیل یکی بودن و کامل بودن او از نظر عقلی چیست؟ چه اشکالی دارد که چند خدا به طور هماهنگ جهان را اداره کنند؟ همچنین چه دلیلی وجود دارد که خدا کامل است و همیشه در همه جا حضور دارد و وجود موجودات هر لحظه، متوقف بر وجود اوست؟

سوال چهارم: آیا لازم است که به یک دین خاص معتقد باشیم؟

سوال پنجم: تا چه اندازه با کتابهای ادیان مختلف از جمله تورات و انجیل و قرآن آشنا هستید؟ همچنین تا چه اندازه با ادله ی ادیان مختلف آشنا هستید؟

سوال ششم: آیا می توان اثبات کرد که قرآن تحریف نشده است؟

سوال هفتم: برای اثبات دین اسلام چه ادله ای وجود دارد؟ در واقع دلیلی که ما با آن، بتوانیم دین اسلام را برای یک غیر مسلمان ثابت کنیم چیست؟

سوال هشتم: اگر دین اسلام از لحاظ ادله، اثبات شود، تکلیف مردم بعد از پیامبر چیست؟

سوال نهم: آیا امامی زنده و غائب وجود دارد؟ دلیل چنین عقیده ای چیست؟

در این کتاب به سوالات اول تا هفتم جواب داده شده است و پاسخ به سوالات هشتم و نهم را می توانید در مقالات و جزوات دیگر نویسنده جستجو کنید. هدف ما در این کتاب این نیست که وارد دعوای شیعه و سنی شویم.

دانلود کل کتاب آموزش نوین عقاید PDF

همچنین ببینید

شادی و غم از دیدگاه قرآن

 شادی و غم از دیدگاه قرآن  مقدمه : در ایام نوروز سال ۱۳۹۵ به ذهنم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *