خانه / اعتقادات / اسلام پژوهی / آموزش نوین عقاید (رویکردی نوین در بررسی عقاید)

آموزش نوین عقاید (رویکردی نوین در بررسی عقاید)

دانلود کل کتاب آموزش نوین عقاید PDF

آموزش نوین عقاید (رویکردی نوین در بررسی عقاید)

کتابی که پیش رو دارید نتیجۀ سال ها تحقیق پیرامون مباحث اعتقادی است. نویسنده از جمله کسانی است که در برهه‌ای از زندگی‌اش راجع به ذهنیت‌هایش به شک مبتلا شد و سعی کرد بدون تعصب، افکارش را از نو بسازد و برای این کار تا حدی پیش رفت که حتی سیر زندگی‌اش تغییر کرد و ساعاتی که در طول روز برای اهداف و کارهای خاصی گذاشته می شد به طور کلی منعطف به این تحقیقات شد. در این بازسازی اندیشه سعی شد افکار مختلف بررسی شود و با پیروان ادیان  و مذاهب و افکار مختلف بحث و گفتگو صورت گیرد. سعی نویسنده بر این بوده است که هیچ گونه تعصبی درتحقیقاتش نداشته باشد و به همین خاطر نگرش من به دین و زندگی، قبل از تحقیق و بعد از تحقیق بسیار متفاوت شد و اطرافیان، از خویشاوندان گرفته تا دوستان به این تفاوت اذعان دارند و این تفاوت تا حدی است که در مواردی کاملا از عقیدۀ گذشته ام برگشته ام.

البته بنده پس از تحقیقات فراوان، دین اسلام را به عنوان دین حق پذیرفته‌ام و به عنوان یک مسلمان این کتاب را تدوین کرده‌ام ولی نه آن اسلامی که قبل از تحقیق می شناختم و به آن عمل می کردم بلکه اسلامی که تفاوت‌های زیادی با اسلام تقلیدی‌ام دارد.

به هر ترتیب هر کسی باید ذهنیت‌ها و افکارش را از روی دلیل و منطق شکل دهد نه از روی تقلید. همۀ ما باید سعی کنیم ذهنیت هایمان را تصحیح کنیم و از تغییر نترسیم. دین داری تحقیقی تفاوت‌های زیادی با دین داری تقلیدی دارد و نویسنده طعم هر دوی این دین داری ها را چشیده است و به خواننده پیشنهاد می کند تا دین داری‌اش را محققانه کند.

از خواننده تقاضا می شود هر گونه نقدی که به مطالب نوشته شده در این کتاب دارد را حتما به نویسنده تذکر دهد. چیزی که بنده در دین داری از روی تحقیق یاد گرفتم این بود که توقع ندارم همه مثل من بفهمند، بنابراین بنده نتیجۀ تحقیقات خودم را در این کتاب جمع آوری کرده‌ام و خواننده ممکن است آن مطالب را اصلا قبول نکند. پس بیاییم همگی به نظرات یکدیگر احترام بگذاریم و بدون اینکه هم دیگر را به تعصب متهم کنیم با نقد سازنده زمینۀ رسیدن به حقیقت را برای هم فراهم کنیم.

دقت شود آنچه که در این کتاب جمع آوری شده است پیرامون پایه‌های اصلی دین است و مباحث دیگر مثل شبهات و سوالات جنبی در مقالات و جزوات دیگر مورد بررسی قرار گرفته است که خواننده برای مطالعه می تواند به آن‌ها مراجعه کند.

بد نیست به این نکته نیز اشاره شود که مطالب این کتاب در چاپ‌های مختلف تغییر کرده است و در بعضی موارد مطالب چاپ‌های قبلی کاملا حذف شده است و مطالب جدید جایگزین آن شده است. در مواردی بنده به استدلالاتی که آورده بودم اشکال پیدا کردم و در نتیجه آنها را حذف کردم و مطالب و استدلالات دیگر را جایگزین آن کردم. به هر حال بنده فکر می کنم تغییر در ذات بشر نهفته است و انسان باید افکار خود را دائما به روز کند و در طول زندگی دائما بر روی مباحث اعتقادی تجدید نظر کند. اینکه ما توقع داشته باشیم که همیشه یک جور بفهمیم و هیچ گاه استدلالات قبلی خود را ردّ نکنیم صحیح نیست.

این نکته نیز به خواننده تذکر داده شود که مطالب کتاب با دقت زیاد نوشته شده است و بر روی جملاتش خوب فکر شده است. بنابراین خواننده باید با دقت، جملات کتاب را بخواند تا از نکات اشاره شده در آن بدون توجه نگذرد.

در آخر به این جمله اشاره کنم که: برای وصول به حقیقت باید یک بار در زندگی خود، خویشتن را از همۀ عقایدی که پذیرفته ایم خلاص کنیم و از نو و از پایه، همۀ دستگاه‌های معارف خود را بنیاد نهیم.

تمامی درس های این کتاب به صورت پست های مجزا در خلال سایت قرار داده شده است…

ما را از انتقادات و پیشنهادات خود بی بهره نکنید.

دانلود کل کتاب آموزش نوین عقاید PDF

همچنین ببینید

شادی و غم از دیدگاه قرآن

 شادی و غم از دیدگاه قرآن  مقدمه : در ایام نوروز سال ۱۳۹۵ به ذهنم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *