خانه / اعتقادات / اسلام پژوهی / استفاده از معنویت برای رسیدن بهتر به حقیقت+ نباید از شک ترسید

استفاده از معنویت برای رسیدن بهتر به حقیقت+ نباید از شک ترسید

دانلود کل کتاب آموزش نوین عقاید PDF

درس بیست و هفتم: استفاده از معنویت برای رسیدن بهتر به حقیقت

اگر به یاد داشته باشید در درس نهم گفتیم هر دینی که بخواهد بدون آوردن دلیل عقلایی، فقط با عرفان و کشف و شهود و خواب برای ما چیزی را ثابت کند نباید مورد قبول قرار گیرد. این راه ها لااقل در ابتدا، قابل تمسک نیست. ما باید با دلایل عقلی پیش رویم. کشف و شهودی می تواند حجت باشد که پشتوانۀ عقلایی داشته باشد.

پس اگر عقیده ای با دلایل عقلانی ثابت شد، برای کامل کردن آن عقیده می توانیم به راه های معنوی رجوع کنیم. به عنوان مثال ما می توانیم در این مقطع و مقاطع بعدی از بحث های اعتقادی از این روش بهره بگیریم. به عنوان مثال اگر برای کسی ۷۰ یا ۸۰ درصد از لحاظ عقلایی ثابت شد که قرآن تحریف نشده است و یا ثابت شد که قرآن معجزه است، چنین شخصی می تواند ۲۰ یا ۳۰ درصد باقی مانده را از طریق معنوی جبران کند مثلا از طریق دعا از خدا بخواهد که خدایا برای من حق را بیشتر واضح کن. حال اگر برای او از طریق معنوی اتفاقی طبیعی یا غیر طبیعی در همان زمینه افتاد چنین اتفاقی می تواند مورد استناد البته برای خود او قرار گیرد چون دارای پشتوانۀ عقلی است.

پیشنهاد می شود دوباره به درس نهم مراجعه کنید و با دقت آن درس را بخوانید تا متوجه شوید استفاده از راه های معنوی در چه جاهایی حجت است و در چه جاهایی حجت نیست؟ البته بهتر بود این مطلب بعد از بحث اعجاز قرآن بیاید ولی در اینجا گفتیم تا در طول بحث ها ذهنیتی از این مطلب داشته باشید. البته این بحث نباید موجب شود که قبل از راه های عقلایی سراغ راه های معنوی برویم. بله خوب است در طول بحث ها از خدا بخواهیم که ما را به حقیقت نزدیک کند و اگر اشتباه می رویم ما را متوجه اشتباهمان بکند.

 

درس بیست و هشتم: نباید از شک ترسید

قبل از شروع بحث اعجاز قرآن به این نکته اشاره شود که ممکن است با خواندن قسمت هایی از مطالبی که در ادامه می آید برایتان نسبت به دین اسلام شک ایجاد شود ولی باید گفته شود که اگر دین اسلام و قرآن حق باشد در روز قیامت ما معذوریم و به خدا می گوییم خودت در آیه ۷۳ سوره فرقان گفته ای:

بندگان خوب خدا کسانى هستند که وقتى به آیات پروردگارشان پندشان دهند، در برابر آن با حالت کرى و کورى نمى‏افتند، [بلکه با گوش شنوا و چشم بصیرت به آن دل مى‏دهند.]

پس قرار نیست که ما آیات قرآن را کورکورانه بپذیریم بلکه می خواهیم راجع به آن دقیقا تحقیق کنیم و حتی اگر به نتیجه نرسیدیم آن را نپذیریم.

البته همچنانکه ممکن است برای برخی با خواندن این مطالب شک ایجاد شود ممکن هم هست که با خواندن این مطالب و تحقیق و تفحص بیشتر اتفاقا نسبت به دین اسلام یقین بیشتری حاصل شود. پس نباید از شک ترسید. چه بسا شکی که موجب ایجاد یقین شود. پس هر شکی بد نیست.

خود بنده از کسانی هستم که واقعا نسبت به دین اسلام به شک افتادم ولی همین شک بود که مرا رشد داد و بنده را به اسلام معتقد تر کرد به صورتی که هم اکنون می توانم پاسخ اشکالاتی که به اسلام وارد است را بدهم.

دانلود کل کتاب آموزش نوین عقاید PDF

همچنین ببینید

۱۰ درس از عاشورای حسینی

۱۰ درس از عاشورای حسینی فهرست جلسه اول…….. از عاشورای حسین تا عاشورای شیعه جلسه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *