خانه / اعتقادات / اسلام پژوهی / دفاع از قرآن – ردی بر کتاب (نقد قرآن اثر دکتر سُها)

دفاع از قرآن – ردی بر کتاب (نقد قرآن اثر دکتر سُها)

دفاع از قرآن - ردی بر کتاب (نقد قرآن اثر دکتر سُها)

دفاع از قرآن – ردی بر کتاب (نقد قرآن اثر دکتر سُها)

با توجه به انتشار کتاب نقد قرآن اثر منتقد قرآنی دکتر سُها (نام مستعار) وب سایت بازاندیش جلد اول نقد خود بر نقد جناب دکتر سُها را منتشر می نماید. به علت احتمال فیلترینگ سایت از قرار دادن متن اصلی کتاب دکتر سُها بر روی وب سایت اجتناب می کنیم ولی با جستجویی در اینترنت می توانید به اصل این کتاب دسترسی داشته باشید. تاریخ انتشار مجازی این کتاب ابتدای ماه مبارک رمضان سال ۹۵ می باشد که در قالب ۳۰ درس به صورت جداگانه و روزانه نیز برای علاقه مندان به قرآن بر روی سایت قرار خواهد گرفت. امید است که با این نقدها و این پاسخ ها وزن کتاب خدا بهتر مشخص شود و ما نیز به فهم هرچه بهتر این کتاب نزدیک تر شویم.

دکتر سها - نقد قرآن

مقدمـه:

در این مجموعه، اشکالاتی که در کتاب (نقد قرآن) به عنوان اشکال بر قرآن وارد شده است یک به یک مورد بحث و بررسی و پاسخ قرار گرفته است. سعی بر این بوده است که به صورت دقیق به تک تک اشکالات، پاسخ داده شود به صورتی که اشکالی از قلم نیفتد. در این جلد به ۳۰ اشکال، جواب داده شده است و با توجه به اینکه این جلد، قبل از ماه رمضان سال ۱۳۹۵ آمده شد به نظر می رسد که می تواند به عنوان کاری قرآنی در ماه رمضان مورد استفاده قرار گیرد و هر روز در ماه رمضان یکی از این اشکالات در کلاس های تفسیر مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

به نظر می رسد که آقای سها با نوشتن کتاب (نقد قرآن) خدمتی نیز به قرآن کرده است مثلا خود بنده با خواندن کتاب ایشان مصمم شدم تا بیشتر روی قرآن کار کنم و اعتقاداتم را دوباره به روز کنم و اتفاقا وقتی فهمیدم همۀ اشکالات آقای سها قابل پاسخ است اعتقادم به قرآن بیشتر شد. حتی در مواردی برخی آیاتی که آقای سها به عنوان اشکال قرآن آورده بود با تحقیق، فهمیدم که خود آن آیه دلیلی بر اعجاز قرآن است که اتفاقا در همین جلد به چنین مواردی بر خواهید خورد.

به هر حال باید فرهنگ را با فرهنگ پاسخ داد. امیدوارم که این مجموعه به دست آقای سها نیز برسد تا اگر اشکال دیگری به ذهن ایشان می رسد دوباره مطرح کنند. خلاصه، هم من و هم آقای سها نباید یادمان برود که باید به دنبال حق و حقیقت باشیم و هر موقع حق به ما عرضه شد بدون هیچ تعصبی آن را بپذیریم.

به این نکته نیز دقت شود که پاسخ های بیان شده در این مجموعه، هم در جلسات اعتقادی مورد بحث قرار گرفته است و هم جداگانه راجع به آنها تأمل شده است. بنابراین سعی بر این بوده که تمام جوانب موضوع مورد دقت قرار گیرد. به خصوص اینکه در جلسات اعتقادیِ ما افرادی حضور نداشتند که بخواهند به زور اشکالی را توجیه کنند بلکه چه بسا خودشان اشکالاتی را در تکمیل حرف آقای سها مطرح می کردند.

به هر حال کتاب (نقد قرآن) از این باب که اشکالاتی را به صورت منظم و طبقه بندی شده مطرح کرده است می توان گفت که یکی از بهترین کتاب هایی است که در نقد قرآن نوشته شده است و به عنوان متن پایه در جلسات اعتقادی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، در کتاب نقد قرآن درست است که برخی اشکالات سست مطرح شده است ولی اشکالات قوی نیز مطرح گردیده است، اشکالاتی که چه بسا برای خود افراد مسلمان نیز مطرح است و بعضا این سوالات را از خود یا دیگران می پرسند. چه خوب است که به صورت منطقی، این اشکالات مورد بحث قرار گیرد تا برخی ابهامات برای خود مسلمانان نیز بر طرف شود. بنابراین بنده نظرم این است که با دید مثبت به کتاب نقد قرآن نگاه شود تا از طریق آن بتوانیم یک خانه تکانی اعتقادی داشته باشیم. حتی خود آقای سها نیز اگر با تحقیق این کتاب را نوشته باشد کارش از نظر من ارزشمند است ولی اگر می خواهد ارزش کارش از بین نرود حتما باید بدون تعصب جواب هایی که در نقد کتابش نوشته شده است را بخواند. در واقع همۀ ما همیشه باید در حال به روز کردن افکار خود باشیم و در این زمینه به یکدیگر کمک کنیم. به قول یکی از اندیشمندان:

وظیفۀ ترک ناشدنی هر محقق حق طلب، حل کردن مستمر جدول حقائق و موزون کردن دائمی هندسۀ معرفت است نه دل خوش داشتن جاودانه به حق مزعوم خود و فارغ نشستن و از دیگران خبر نگرفتن. در بنا کردن کاخ رفیع حق، همه مشارکت دارند و بلکه از همه باید شرکت خواست و آن عمارت را بر دوش جمع باید نهاد.دیگران را از قلم انداختن و خود را غافلانه، مستغنی از دیگران پنداشتن شرط خرد ورزی و ادب حق جوئی نیست.حق طلب همیشه در راه است و همواره در کار بنائی است. اگر طالب هندسۀ موزون حقیقتیم خشت خود را باید کنار خشت دیگران بگذاریم و اگر به پاره های ناقصی از حقیقت قانع و شاکریم پاره های ناقص دیگران را نیز باید حرمت بنهیم.

اندیشمندی دیگر نیز می گوید:

والله در میان بعضی از این مردم ایجاد شک کردن، خدمتی ست هزار مرتبه برتر از ایجاد یقین زیرا آن یقینی که مقلدانه و جاهلانه به مردم تلقین شود، مادۀ مخدر است. اینکه از طریق شک، دلهره و اضطراب به وجود می آید و سپس به یقین بینجامد چنین یقینی ارزش دارد.

 دکتر سها - نقد قرآن

همچنین ببینید

شادی و غم از دیدگاه قرآن

 شادی و غم از دیدگاه قرآن  مقدمه : در ایام نوروز سال ۱۳۹۵ به ذهنم …

۲ دیدگاه

 1. سلام
  ادامه نقد دکتر سها کی حاضر میشه به شدت مشتاق و منتظریم

  بازاندیش پاسخ در تاريخ مهر ۱۰ام, ۱۳۹۵ ۷:۲۶ ق.ظ:

  با سلام. انشالا در آینده
  البته زمان خاصی رو متاسفانه نمیتونیم بگیم. امید به خدا
  موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *