خانه / از تو می پرسند؟ / اجبار در جنگ!؟ (پیامبر اسلام)

اجبار در جنگ!؟ (پیامبر اسلام)

  ۷۰۱- شما از آیه ۸۴ سوره نساء استفاده کرده بودید که حتى در جنگ نمى توان کسى را مجبور به آمدن به جنگ کرد. حال آیا مورد عملى نیز سراغ دارید که واقعا پیامبر، مسلمانان را مجبور به آمدن به جنگ نکرده باشد؟

جواب: آیه ۱۱۸ سوره توبه مربوط به سه نفر از تخلف کنندگان از جنگ تبوک است یعنى سه نفر از مسلمانانى که از آمدن به جنگ تبوک تخلف کردند. حال سوال این است که آیا پیامبر آمار مسلمانان را نداشت که بتواند این سه نفر را به زور با خود به جنگ ببرد؟ همین که این سه نفر در جریان تبوک شرکت نکردند دلالت مى کند که اجبارى در کار نبوده است. همچنین اگر شما مجموع آیات سوره توبه را بخوانید متوجه خواهید شد که واقعا پیامبر کسى را مجبور به آمدن به جنگ نکرد و منافقین در این جنگ شرکت نکردند و حتى وقتى از پیامبر اجازه مى گرفتند که در جنگ شرکت نکنند پیامبر به راحتى به آنها اجازه مى داد. جالب است که امروزه با اجازه نیز به کسى مجوز نمى دهند که در جنگ شرکت نکند چه برسد که بدون اجازه بخواهد شرکت نکند.

واقعا وقتى آیات قرآن را مى خوانیم اوج آزادى از آن بدست مى آید. شما وقتی آیات سوره توبه یا احزاب را بخوانید متوجه می شوید که منافقین در بحث جنگ های پیامبر کارشکنی می کردند و با حرف هایشان قصد داشتند که دیگران را نیز از جنگ باز دارند ولی اتفاقا هیچ یک از آنها دستگیر نمی شوند یا به اتهام اخلال در امنیت بازداشت نمی شدند. در این زمینه به خصوص می توانید به آیه ۸۱ سوره توبه و ۱۳ سوره احزاب مراجه کنید.

دانلود تمام مجلدات کتاب از تو می پرسند به صورت فایل PDF

جلد هشتمجلد هفتمجلد ششمجلد پنجمجلد چهارمجلد سومجلد دوم جلد اول

همچنین ببینید

ساختن گنبد و ضریح در قبرستان

۷۵۸- گروهى از آیه ۲۱ سوره کهف استفاده مى کنند که ساختن گنبد و مسجد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *