خانه / از تو می پرسند؟ / اعمال انسان بر گردن او…

اعمال انسان بر گردن او…

  ۷۰۷- در آیه ۱۳ سوره اسراء آمده است: وَ کُلَّ إِنسَانٍ أَلْزَمْنَاهُ طَائرَهُ فىِ عُنُقِهِ (و هر انسانى، طائرش را بر گردنش آویخته‏ایم)

این  تعبیر به چه معناست؟

جواب: در رابطه ی با این آیه اگر معنای طائر را بفهمیم معنای آیه را خوب متوجه شده ایم. مفسرین و لغویین معمولا گفته اند که مراد از طائر، اعمال انسان است ولی در اینکه چرا به اعمال انسان طائر گفته می شود حرف های قانع کننده ای نزده اند.

بنده اینگونه می فهمم که طائر به معنای پرنده است و اتفاقا همین واژه در آیه ۳۸ سوره انعام به همین معنای پرنده آمده است. حال به اعمال و افکار انسان طائر می گویند چون می پرد و لحظه به لحظه از دست ما خارج می شود. همین الآن، فکر و عمل یک ثانیه پیش از دستمان پرید.

حال آیه می گوید ما این چیزهایی که می پرد را در گردن شما نگه می داریم. اگر بخواهیم مثالی بزنیم چنین می گوییم که اگر ما در جایی سخنرانی کنیم و یک دوربین فیلم برداری یا یک mp3 باشد تمام اعمال و صحبت های ما که از ما می پرد در آن دوربین یا mp3  نگه داری می شود و آن دستگاه ها آن اعمال پریده شده را در خود نگه می دارند. حال خدا انگار که یک فلش در گردن ما قرار داده است که اعمالی که از ما می پرد همه در آن فلش نگه داری می شود.

بنابراین با پیشرفت علم فهم این آیه راحت شده است.

دانلود تمام مجلدات کتاب از تو می پرسند به صورت فایل PDF

جلد هشتمجلد هفتمجلد ششمجلد پنجمجلد چهارمجلد سومجلد دوم جلد اول

همچنین ببینید

ساختن گنبد و ضریح در قبرستان

۷۵۸- گروهى از آیه ۲۱ سوره کهف استفاده مى کنند که ساختن گنبد و مسجد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *