خانه / از تو می پرسند؟ / داعش و ثمرات آن!!!

داعش و ثمرات آن!!!

۷۰۳- آیا به نظر شما ظهور داعش دارای ثمرات مثبتی نیز بوده است؟

جواب: در این زمینه می توانید به متن زیر توجه کنید:

داعش، تعدیل کننده ی فقه سنتی

معمولا گفته می شود که اگر چیزی وجودش شر بود بد نیست که گاهی اوقات به خوبی های آن نیز توجه شود. امروزه معمولا داعش به عنوان گروهی خشن و شرور معرفی می گردد که انسانیت را زیر پا گذاشته است. این مطلب کاملا صحیح است ولی به نظر من می رسد که از زاویه ای دیگر نیز می توان به داعش نگریست و آن این است که ایجاد چنین گروهی دارای ثمراتی نیز بوده است.

از جمله ثمرات این گروه این بود که موجب شد برخی از فقهای اسلامی به تکاپو بیفتند و دست به اصلاح فقه بزنند. جالب است بدانید که برخی از کارهای داعش با آنچه که در کتب فقهی آمده است قابل توجیه است که در این زمینه می توانید به مقاله ی (مبانی تئوریک داعش در فقه سنتی) مراجعه کنید.

وجود داعش و برخی از اعمال ضد انسانی این گروه موجب شد که محققین دینی در برخی از فتاوی تجدید نظر کنند و اشکال آن را بفهمند.

به نظر می رسد که ایجاد گروه داعش و افراط گری های او خودش موجب ایجاد تعدیل در برخی از نظریات شد و در واقع اگر چه در قسمتی از کره ی زمین افراط به حد اعلی رسید ولی همین موجب شد که در قسمت دیگری از کره ی زمین برخی افراط ها تعدیل شود.

به نظر می رسد که می توان به داعش از این زاویه نیز نگریست و البته امیدواریم که ایجاد چنین گروهی واقعا درس عبرتی برای فقهای اسلام شود که با دقت بیشتری نظرات خود را صادر کنند.

همچنین ببینید

ساختن گنبد و ضریح در قبرستان

۷۵۸- گروهى از آیه ۲۱ سوره کهف استفاده مى کنند که ساختن گنبد و مسجد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *