خانه / از تو می پرسند؟ / هدایت و ضلالت!

هدایت و ضلالت!

  ۷۰۲- در آیه ۱۵ سوره اسراء آمده است: مَنِ اهْتَدَى‏ فَإِنَّمَا یهَتَدِى لِنَفْسِهِ وَ مَن ضَلَّ فَإِنَّمَا یَضِلُّ عَلَیهْا یعنى هر کس هدایت یافت، فقط به سود خودش هدایت مى‏یابد و هر کس گمراه شد، فقط به زیان خودش گمراه مى‏شود.

آیا این آیه صحیح است؟ این آیه می گوید کسی که هدایت شود فقط به نفع خودش هدایت شده است در حالی که واقعا کسی که هدایت شود هدایتش به نفع دیگران نیز هست چون دیگران را نیز هدایت می کند یا مثلا دیگران از دست او آزار نمی بینند. علاوه بر این آیه می گوید اگر کسی گمراه شد فقط به زیان خودش است در حالی که گمراهی یک فرد به زیان دیگران نیز هست چون موجب گمراهی دیگران نیز می شود.

جواب: این آیه در مقام بیان این مطلب است که کسی را به خاطر اینکه مثلا پدرش خوب است پاداش نمی دهند و خوبی پدر از لحاظ پاداش و اجر فقط به نفع خود اوست نه به نفع فرزندانش. بنابراین پاداش انسان خوب مربوط به خود اوست و به کس دیگری نمی دهند. از آن طرف اگر کسی گمراه شد جزاء گمراهی اش مربوط به خودش است و این گونه نیست که کسی را به جای او عذاب کنند. به نظر می رسد که آیه با توجه به جملات قبلی و بعدی اش در مقام بیان این مطلب باشد نه آنچه که در سوال آمده بود.

دانلود تمام مجلدات کتاب از تو می پرسند به صورت فایل PDF

جلد هشتمجلد هفتمجلد ششمجلد پنجمجلد چهارمجلد سومجلد دوم جلد اول

همچنین ببینید

ساختن گنبد و ضریح در قبرستان

۷۵۸- گروهى از آیه ۲۱ سوره کهف استفاده مى کنند که ساختن گنبد و مسجد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *