خانه / از تو می پرسند؟ / اینکه می گویند در قنوت نماز وتر به چهل مومن دعا شود آیا دلیل به خصوصی دارد؟

اینکه می گویند در قنوت نماز وتر به چهل مومن دعا شود آیا دلیل به خصوصی دارد؟

  ۷۲۵- اینکه می گویند در قنوت نماز وتر به چهل مومن دعا شود آیا دلیل به خصوصی دارد؟

جواب: به نظر می رسد که چنین چیزی دلیل خاصی نداشته باشد و اتفاقا اینکه دعای به چهل مومن در قنوت نماز وتر دلیل خاصی ندارد را علماء نیز گفته اند. در زیر به گفته ی برخی از علماء در این باره اشاره می کنیم:

الف) صاحب جواهر در جواهر الکلام فی شرح شرائع الإسلام، ج‌۷، ص: ۳۴‌ تصریح می کند که: برای چنین کاری به روایت خاصی دست پیدا نکردیم.

ب) آقای مجلسی در کتاب بحار الأنوار؛ ج‌۸۴، ص: ۲۷۶ می گوید: و أما الدعاء لأربعین من المؤمنین فی خصوص قنوت الوتر فلم أره فی روایه و لعلهم أخذوا من العمومات الوارده فی ذلک یعنی در رابطه ی با دعاء برای چهل مومن در قنوت نماز وتر روایتی ندیدم.

ج) در کتاب جامع المسائل از آقای فاضل لنکرانی نیز در سوال و جوابی در این باره چنین آمده است:

س ۱۴۰- مشهور است که در نماز شب به چهل مؤمن دعا مى‌کنند، آیا در این‌ باره حدیثى وارد شده و دلیل شرعى دارد؟ و آیا دعا کردن به چهل مؤمن لازم است یا مى‌توان بدون دعا، نماز شب را بخوانند؟

ج- در این باره حدیث بخصوصى وارد نشده و به نظر نرسیده است ولى مرحوم شیخ بهائى و کفعمى و صاحب جواهر قدس اللّه اسرارهم در کتابهاى خود عباراتى دارند که اشعار دارد به اینکه در این موضوع حدیث بخصوصى وجود داشته هر چند عین آن بدست ما نرسیده است و ظاهراً منشأ شهرت مزبور، همین عبارات باشد بعلاوه روایات معتبره‌اى وارد شده که هر کس به چهل مؤمن دعا کند و پس از آن براى خودش دعا کند دعایش مستجاب مى‌شود، لذا در قنوت نماز وتر دعا کردن به چهل مؤمن وجهه شرعى داشته و بى‌اشکال است ولى لزومى ندارد و بدون دعا هم، نماز صحیح است. ([۱])[۱] – جامع المسائل (فارسى – فاضل)؛ ج‌۲، ص: ۱۷۲

همچنین ببینید

عزاسازی یا عزاداری؟!

نظر شما راجع به سبک های مختلف عزاداری مثل زنجیر زنی یا قمه زنی یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *