خانه / از تو می پرسند؟ / خصوصیت قرآنی! فهم های متفاوت

خصوصیت قرآنی! فهم های متفاوت

  ۷۳۳- شما قائلید که قرآن دارای بالانس زیادی است و می توان جملات آن را از این رو به آن رو کرد و مختلف فهمید و در زمان های مختلف از آن، استفاده های متفاوت کرد. آیا چنین خصوصیتی را خود قرآن برای خود معرفی کرده است؟

جواب: در چندین آیه در قرآن از تصریف قرآن صحبت شده است مثل آیه ۴۱ سوره اسراء. تصریف از ریشه ی (صرف) می آید و این ریشه به معنای دگرگونی و تغییر و از حالتی به حالت دیگر در آمدن است. در المیزان به نقل از مفردات آمده است که: کلمه:” صرف” به معناى برگرداندن چیزى است از حالى به حالى، و یا عوض کردن آن با غیر آن است و تازه در همین المیزان آمده است که تصریف، تکثیر را نیز مى رساند یعنى تحول زیاد. ([۱])

حال تصریف آیات قرآن به چه معناست؟

به نظر می رسد که تصریف آیات قرآن می تواند چند معنا داشته باشد از جمله:

الف) اینکه یک داستان یا یک مطلب به بیان های مختلفی ارائه داده شود.

ب) می توان آیات قرآن را در زمان های مختلف به صورت های گوناگون معنا کرد و با توجه به تحول زمان، آیات قرآن نیز تاب تحول را دارد مثل آیاتی که مربوط به اعجازهای علمی است.

ج) با توجه به اینکه انسان ها و صفات آنها با هم فرق دارند می توان طبق این تفاوت، آیات قرآن را نیز متفاوت معنا کرد. در واقع به گونه ای آیات قرآن تحول دارند که بتوانند با شرائط مختلف خود را وفق دهند. به همین خاطر است که مشاهده می کنیم قرآن در سرزمین های مختلف با فرهنگ های متفاوت سازگاری دارد.

د) آیات قرآن دارای حالات مختلف است و می توان آنها را مختلف معنا کرد و با ایجاد دگرگونی در معانی واژه ها و کلمات، از آن نتایج مختلف گرفت.

بنابراین مشاهده می کنید که در خود قرآن نیز از دگرگونی آیات قرآن صحبت شده است.

حال جالب است که در پایان آیه ۴۱ سوره اسراء بعد از اشاره به تصریف قرآن آمده است که:

وَ مَا یَزِیدُهُمْ إِلَّا نُفُورًا یعنى این تصریف بجاى اینکه موجب تذکر شود براى عده اى موجب نفرت مى گردد و ما امروزه مى بینیم که وقتى از دگرگونى در قرآن صحبت مى کنیم عده اى افراطى و متعصب، نفرت پیدا مى کنند و از ایجاد دگرگونى هراس دارند و از آن بدشان مى آید و می گویند تنها باید یک جور فکر کرد و همه باید مثل ما دین را بفهمند.[۱] – ترجمه المیزان، ج‏۱۳، ص: ۱۴۴

همچنین ببینید

شادی و غم از دیدگاه قرآن

 شادی و غم از دیدگاه قرآن  مقدمه : در ایام نوروز سال ۱۳۹۵ به ذهنم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *