خانه / از تو می پرسند؟ / دو نکته تفسیری قرآنی

دو نکته تفسیری قرآنی

  • ۷۵۹- در آیه ۱۸ سوره کهف راجع به حالت سگ اصحاب کهف چنین آمده است که:

وَ کلَبُهُم بَاسِطٌ ذِرَاعَیْهِ بِالْوَصِیدِ

سگشان دو دستش را در آستانه غار گسترانیده است.

 بیان حالت سگ در این آیه چه ضرورتى داشته است؟

جواب: در جواب این سوال می توان چند احتمال داد:

احتمال اول: این حالت سگ حالت نگهبانی است و می خواهد اشاره داشته باشد که سگ اصحاب کهف به حالت نگهبانی در آستانه ی غار بود و نگهبانی می داد و به نوعی محافظ آنها بود.

احتمال دوم: این جمله در مقابل جمله ی وَ نُقَلِّبُهُمْ ذَاتَ الْیَمِینِ وَ ذَاتَ الشِّمَالِ است. راجع به خود اصحاب کهف گفته است که آنها را به سمت راست و چپ می گردانیدیم ولی راجع به سگ آنها چنین نگفته است بلکه به حالت دیگری از سگ اشاره کرده است که دو دستش را گسترانیده است.

شاید بتوان از این تعبیر استفاده کرد که انسان اگر زمان طولانی در جایی ساکن باشد برای اینکه بدنش به زخم مبتلا نشود باید به چپ و راست گردانده شود ولی جسم سگ دارای خصوصیتی است که اگر در زمان طولانی بخواهد در جایی ساکن باشد نیاز به گرداندن او به چپ و راست نیست بلکه همین که دستانش را بگستراند کافی است. بنابراین شاید این مطلب اشاره به حقیقتی علمی داشته باشد.

جالب است بدانید که معمولا مفسرین راجع به این مطلب دقت نکرده اند و بنده در اینترنت که جستجو می کردم این جواب ها را در سایت یوتوب در کلیپی از یک مبلغ اهل سنت یا وهابی مشاهده کردم. واقعا این افراد خوب روی قرآن کار کرده اند.

  • ۷۶۰- چرا در قرآن داستان حضرت موسی بیشتر از بقیه ی پیامبران تکرار شده است؟ آیا زندگی موسی ویژگی خاصی داشته است؟

جواب: بله، زندگی حضرت موسی دارای تنوع بسیاری می باشد. موسی با گروه های مختلف درگیر یا مرتبط بوده است مثل فرعون، هامان، قارون، سامری، بنی اسرائیل، خضر

شاید به خاطر این تنوع است که در قرآن از زندگی او زیاد صحبت شده است چرا که قرآن کتابی است که باید برای زمان ها و شرائط مختلف مطلب داشته باشد و تنوع زندگی موسی می تواند برای شرائط مختلف برای ما قانون ارائه دهد.

همچنین ببینید

شادی و غم از دیدگاه قرآن

 شادی و غم از دیدگاه قرآن  مقدمه : در ایام نوروز سال ۱۳۹۵ به ذهنم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *