خانه / از تو می پرسند؟ / دین شناسی مردم!

دین شناسی مردم!

  ۷۱۲- شما راجع به اعجازهای علمی قرآن کار کرده اید. آیا تا به حال به موردی برخورد کرده اید که یک شخصی که اصلا حوزوی هم نیست خودش یک اعجاز علمی از آیات قرآن برداشت کند؟

جواب: بله، یادم هست شخصی که از لحاظ تحصیلی در کلاس پیش دانشگاهی بود و رشته اش ریاضی بود به من گفت آیا از تعبیر إِنَّ قُرْءَانَ الْفَجْرِ کاَنَ مَشهُودًا(اسراء-۷۸) می توان استفاده کرد که صبح ها زمان خوبی برای مطالعه است؟

بنده مقداری فکر کردم و دیدم بالاخره تعبیر قُرْءَانَ الْفَجْرِ به معنای (خواندن در فجر) است و این تعبیر، مطالعه ی در فجر را نیز می تواند شامل شود. به هر ترتیب در این آیه از تعبیر نماز استفاده نشده بلکه از تعبیر (خواندن در فجر) استفاده شده است که تعبیری عام است.

 از آن طرف تعبیر مَشهُودًا یعنی (چیزی که به چشم می آید) و قابل توجه است. حال از تعبیر این آیه می توان استفاده کرد که مطالعه ی در حین فجر می تواند دارای خاصیت قابل توجهی باشد. به هر ترتیب نمی خواهم بگویم که حتما این اعجاز علمی، صحیح است ولی به هر ترتیب برای من قابل توجه بود که شخصی که اصلا دروس حوزوی نخوانده چنین برداشتی از آیه ی قرآن کرده است.

  ۷۱۳- آیا تا به حال شده است که راجع به معنای جملات نماز از کسی چیزی شنیده باشید که تا به حال به ذهنتان هم خطور نکرده بود؟

جواب: بله، یادم هست که یک روحانی شهادت در جمله ی (اشهد ان محمدا رسول الله) را به معنای مشاهده کردن معنا می کرد و می گفت این جمله به این معناست که من مشاهده می کنم که محمد رسول خداست یعنی دارم چنین واقعیتی را می بینم. حال که چنین واقعیتی را می بینم خطاب در (السلام علیک ایها النبی) نیز طبق همین مشاهده است یعنی چون من چنین چیزی را مشاهده می کنم پس به پیامبر نیز خطابی می کنم که انگار او را مشاهده می کنم. این حرف برای من جالب توجه بود و تا به حال چنین چیزی نشنیده بودم.

دانلود تمام مجلدات کتاب از تو می پرسند به صورت فایل PDF

جلد هشتمجلد هفتمجلد ششمجلد پنجمجلد چهارمجلد سومجلد دوم جلد اول

همچنین ببینید

ساختن گنبد و ضریح در قبرستان

۷۵۸- گروهى از آیه ۲۱ سوره کهف استفاده مى کنند که ساختن گنبد و مسجد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *