۱۳۹۷/۰۴/۲۵
پست های اخیر
خانه / از تو می پرسند؟ / سجده با چانه!

سجده با چانه!

  • ۷۵۵- در آیات آخر سوره اسراء از سجده کردن با چانه صحبت شده است. آیا سجده با چانه معنا دارد؟

جواب: کسی که با چانه سجده کند چانه اش در روی زمین قرار می گیرد و دیگر نمی تواند صحبت کند. می توان گفت که سجده کردن با چانه کنایه از این است که افراد خوب، چنان تسلیم حق هستند که دیگر در برابر حق هیچ صحبتی برای گفتن ندارند و در برابر حق کاملا تسلیم می شوند. دقت کنید که اگر چانه نتواند حرکت کند دیگر نمی توانیم صحبت کنیم. حال اینکه در آن آیات از سجده بر روی چانه صحبت شده است معلوم نیست که مرادش همان سجده ی ظاهری باشد بلکه مراد بسته شدن دهان در برابر حق است.

به این نکته نیز توجه شود که از طرفی آیات آخر سوره اسراء مربوط به اهل عبادت نیست بلکه مربوط به اهل علم است و از طرف دیگر طبیعتا انسان در حین حرف زدن چانه اش حرکت می کند. حال سجده کردن اهل علم با چانه می تواند به این معنا نیز باشد که آنها در برابر حق، چانه شان سجده کنان است یعنی به حق تکلم می کند یا در برابر حقی که بر آنها عرضه شده چانه شان بی حرکت می شود.

بد نیست به این نکته نیز اشاره کنم که یادم هست در یکی از کارتون ها تلویزیونی نشان می داد که یکی از شخصیت های کارتون وقتی از چیزی، خیلی تعجب می کرد و در واقع تسلیم آن می شد دهانش باز می ماند و نشان می داد که چانه اش بر روی زمین می افتاد. حال می توان گفت که قرار گرفتن چانه بر روی زمین می تواند علامت تعجب و تسلیم کامل باشد.

یک نظر

  1. سلام. وقت بخیر. از برنامه خوبتون سپاسگزارم. سوالی خدمتتون داشتم چرا هنگام نماز مردها جلوتر از زنها می ایستند؟ و سوال دیگر در هنگام نماز می توانیم از مهر یا سنگ با چیزی دیگر استفاده نکنیم؟ علت استفاده آن چیست؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*