خانه / از تو می پرسند؟ / سه نکته دینی

سه نکته دینی

  ۷۲۰- معناى عبارت کلُ‏ شىْءٍ هَالِکٌ إِلَّا وَجْهَهُ(قصص-۸۸) چیست؟

جواب: این عبارت مربوط به آینده نیست بلکه همین الآن را می گوید و می خواهد بگوید تنها وجه خدا هست که از بین نرفته است یعنی هرچه هست وجه خداست و چیزی که وجه خدا نباشد و در برابر خدا قدرتی داشته باشد اصلا وجود ندارد بلکه هلاک است. پس هر آنچه ما دور خود می بینیم وجه خداست که موجود است و هالک نیست.

آیات دیگری نیز به همین مضمون وجود دارد مثلا در سوره الرحمان آمده است:

کلُّ مَنْ عَلَیهَا فَانٍ(۲۶) وَ یَبْقَى‏ وَجْهُ رَبِّکَ ذُو الجَلَالِ وَ الْاکْرَامِ(۲۷)

این عبارت نیز مربوط به همین الآن است یعنی هر آنچه اکنون موجود است وجه خداست و هر آنچه غیر آن باشد همین الآن فانی است. همه ی اشیایی که دور و اطراف خود می بینیم از این لحاظ که وجه خدا هستند موجوداند ولی از لحاظ اینکه خودشان هستند فانی می باشند.

  ۷۲۱- چرا شما به خبر واحد اطمینان نمی کنید؟

جواب: کافی است هریک از ما راجع به خبرهای واحدی که می شنویم مقداری تحقیق کنیم تا متوجه شویم خبر واحد چقدر اطمینان بخش است؟ جالب است بدانید که خود بنده که یعنی در نقل خبرها خیلی دقت می کنم گاهی اوقات می بینم که خود من نیز خبر را دقیق منتقل نکرده ام و مثلا کلمه ای جا به جا نقل کرده ام. به هر حال نمی توان به راحتی به خبر واحد اطمینان کرد.

  ۷۲۲- برخی می گویند تمام مشکلاتی که در عالم هستی وجود دارد تقصیر ابوبکر و عمر است و اگر آنها حکومت را تحویل حضرت علی می دادند الآن هیچ مشکلی در جهان وجود نداشت. آیا این حرف صحیح است؟

جواب: خیر، این حرف صحیح نیست و می توان ردیه های مختلفی برای این حرف آورد. در اینجا فقط به همین مطلب اشاره کنم که اولا به نظر من معلوم نیست که حتما ابوبکر و عمر عمدا نگذاشته باشند که حضرت علی به حکومت برسد و ثانیا این اختلافات سیاسی در هر زمانی وجود دارد و هرکسی نیز بالاخره اگر اشتباهی کرده باشد نتیجه ی کارهای خود را می بیند. به نظر من مشکل را کسانی درست کرده اند که اختلافات ابوبکر و عمر و حضرت علی را بیش از حد بزرگ کرده اند و آنرا از اختلاف سیاسی به اختلاف مرگ و زندگی کشانده اند و تازه این اختلافات را با دروغ هایی نیز همراه کرده اند.

بنابراین مشکل امروز آنقدر که بر عهده ی کسانی است که این اختلاف را بزرگ تر از حد خود نشان داده اند تقصیر ابوبکر و عمر نیست.

به نظر من دست های پنهانی در طول تاریخ در کار بوده است که موجب شده است بیش از حد بر روی این اختلاف سرمایه گذاری شود.

برخی از مشکلات امروز جهان را متعصبان شیعه و سنی درست کرده اند و آنقدر که آنها مقصراند به نظر من ابوبکر و عمر مقصر نیستند. شاید در این بین مداحان و سخنرانان شیعه که روضه هایی به دروغ می خوانند و احساس مردم را برمی انگیزند نیز مقصر باشند.

دانلود تمام مجلدات کتاب از تو می پرسند به صورت فایل PDF

جلد هشتمجلد هفتمجلد ششمجلد پنجمجلد چهارمجلد سومجلد دوم جلد اول

همچنین ببینید

ساختن گنبد و ضریح در قبرستان

۷۵۸- گروهى از آیه ۲۱ سوره کهف استفاده مى کنند که ساختن گنبد و مسجد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *