مقایسه ی اعتقادی

۷۵۷- در آیه ۶۲ سوره نحل یکى از صفات مشرکین این چنین بیان شده است که:

وَ یجْعَلُونَ لِلَّهِ مَا یَکْرَهُونَ

و آنچه را [چون دختر] خوش ندارند، براى خدا قرار مى‏دهند.

آیا شبیه چنین اعتقادى در بین ما نیز وجود دارد؟

جواب: بله، در اینجا سه مثال می زنم:

مثال اول: در انفاق ها گاهی اوقات چیزی هایی را که دوست نداریم برای مسجد می بریم.

مثال دوم: یادم هست که زمانی، یک روحانیِ شیعه یکی از فتاوای اهل سنت را مسخره می کرد و می گفت فلان عالم اهل سنت گفته است که اسم خدا و اسم پیامبر نباید در عرض یکدیگر قرار گیرند. او داشت این فتوا را مسخره می کرد و منظورش این بود که اشکالی ندارد که اسم خدا و پیامبر هم عرض هم باشند. حال جالب است که اگر اسم این شخص را در کنار اسم شاگرش در کنار هم بنویسند به احتمال زیاد ناراحت می شود. پس چیزی را که برای خود نمی پسندد برای خدا می پسندد.

مثال سوم: افراد حتی در نوشتن اعلامیه ها دقت می کنند که اسم چه کسی اول بیاید و اسم چه کسی دوم ولی به خدا که می رسند می گویند اباالفضل کمکت کند، خدا کمکت کند یعنی اسم غیر خدا بر اسم خدا مقدم شده است. پس برای خودشان کراهت دارند که اسمشان موخر بیاید ولی به راحتی اسم خدا را موخر می کنند.

مثال چهارم: آیا ما دوست داریم که شخصی تند تند با ما صحبت کند یا این کار را بی احترامی به خود محسوب می کنیم؟ طبیعتا چنین چیزی را دوست نداریم ولی خود ما مثلا برای رسیدن به افطاری در ماه رمضان آنقدر تند تند نماز می خوانیم که واقعا نوعی بی احترامی به خداست. پس ما چیزی را که برای خود دوست نداریم برای خدا قرار می دهیم.

مثال پنجم: اگر کسی به نیت شفا به مشهد رفت و شفا پیدا کرد چون شفا پیدا کردن را خوب می پندارند به امام رضا نسبت می دهند ولی اگر مُرد آن را به امام رضا نسبت نمی دهند بلکه به خدا نسبت می دهند.

همچنین ببینید

شادی و غم از دیدگاه قرآن

 شادی و غم از دیدگاه قرآن  مقدمه : در ایام نوروز سال ۱۳۹۵ به ذهنم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *