موسیقی و پاسور؟!

   ۷۱۹- نظر شما راجع به شنیدن نوار ترانه که هیچ غفلت و شهوتی در شنیدن آن وجود نداشته باشد و تنها برای سرگرمی باشد چیست؟ همچنین نظر شما راجع به بازی پاسور بر فرض که آلت قمار باشد ولی فقط به عنوان تفریح بازی شود چیست؟

جواب: بنده فعلا در مقام این نیستم که بخواهم نظر قطعی در این باره دهم ولی می توانم در اینجا ذهن شما را به موضوعی جلب کنم تا بتوانید بهتر در این زمینه  تصمیم گیری کنید.

به نظر می رسد اگر اسلام در مورد چنین موضوعاتی حرمتی داده است از باب این است که ترانه یا آلت قمار، انسان را به گناهانی مثل آلودگی به شهوت در ترانه یا عداوت و دشمنی در قمار می رساند. و اما اگر چنین چیزهایی در استفاده از ترانه و پاسور نباشد از این باب استفاده از آنها اشکال ندارد ولی به نظر من می رسد که یک شخصی که واقعا به دین پایبند است شایسته است که به سمت ترانه ای که معمولا به وسیله ی آن گناه می کنند و همچنین به سمت استفاده از آلات قمار که معمولا با آن قمار می کنند نرود. دلیلش نیز این است که به هر حال چنین موضوعاتی اصل و اساس ایجادش برای کارهای منفی بوده است و در واقع نوعی نماد برای امور منفی می باشد. حال اینکه یک شخص دین دار بخواهد این نماد را مورد استفاده قرار دهد صحیح به نظر نمی رسد.

به هر حال بحث نمادها خودش اهمیت دارد و افراد به آن توجه می کنند مثلا شخصی که بسیجی ها را قبول ندارد سعی می کند شکل و شمایل خود را مثل بسیجی ها در نیاورد. حال من می گویم کسی که خود را دین دار می داند این یعنی اینکه من از امور منفی دورم. حال این شخص اگر بخواهد نمادی از امور منفی را استفاده کند اگر چه در این استفاده واقعا کار منفی انجام نمی دهد ولی به نظر من شایسته ی یک شخص دین دار که ادعا می کند من به دنبال امور مثبت هستم نیست.

البته توجه کنید که بحث در اینجا مربوط به ترانه یا آلت قماری است که معمولا از آن، استفاده ی منفی می شود نه ترانه یا آلت قماری که این چنین نیست. به نظر می رسد که برخی از ترانه های امروزی یا پاسورها اصلا دارای نماد منفی نیستند ولی اگر به هر حال دارای نماد منفی باشند و عرفا جنبه ی منفی در آن غلبه داشته باشد حکمش می تواند همان باشد که گفته شد.

دانلود تمام مجلدات کتاب از تو می پرسند به صورت فایل PDF

جلد هشتمجلد هفتمجلد ششمجلد پنجمجلد چهارمجلد سومجلد دوم جلد اول

همچنین ببینید

۱۰ درس از عاشورای حسینی

۱۰ درس از عاشورای حسینی فهرست جلسه اول…….. از عاشورای حسین تا عاشورای شیعه جلسه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *