خانه / اعتقادات / شیعه شناسی / آسیب شناسی شیعه / دو موضوع، دو آسیب شناسی!

دو موضوع، دو آسیب شناسی!

  ۷۴۰- اگر بخواهید براى کسانى که تنها به فکر این هستند که در مجالس اهل بیت شیرینى و شربت بدهند و کوچه و خیابان را تزیین کنند و این ها را شعائر عظیم الهى مى دانند آیه اى از قرآن را بیاورید به کدام آیه اشاره مى کنید؟

جواب: بنده به آیه ۱۹ سوره توبه اشاره می کنم که می فرماید:

أَجَعَلْتُمْ سِقَایَهَ الحَاجّ‏ وَ عِمَارَهَ الْمَسْجِدِ الحَرَامِ کَمَنْ ءَامَنَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الاْخِرِ وَ جَاهَدَ فىِ سَبِیلِ اللَّهِ  لَا یَسْتَوُنَ عِندَ اللَّهِ وَ اللَّهُ لَا یهْدِى الْقَوْمَ الظَّالِمِینَ‏

ترجمه: آیا آب دادن به حاجیان و آباد کردن مسجدالحرام را مانند [عمل‏] کسى قرار داده‏اید که به خدا و روز قیامت ایمان آورده و در راه خدا جهاد کرده است؟! [این دو] نزد خدا برابر و یکسان نیستند و خدا گروه ستمکاران را هدایت نمى‏کند.

از این آیه بدست می آید که عده ای فکر می کردند همه چیز در اعمال ظاهری است و بالاتر از آباد کردن مسجد الحرام که بالاترین پایگاه اسلام است عملی نیست. خداوند در رد این ادعا آنها را متذکر حقیقت دین کرده و اعلام می دارد که پرداختن به پوسته ی دین هیچ گاه هم عرض حقیقت دین نیست. حتی در انتهای این آیه از عدم هدایت ظالمین صحبت شده است و این مطلب اشعار دارد که پرداختن به پوسته، بدون در نظر گرفتن حقیقت دین شاید نوعی ظلم باشد.

حال باید به کسانی که دائما به تزیین خیابان ها در نیمه ی شعبان و شیرینی دادن می پردازند و از حقیقت دینشان بی اطلاع هستند این آیه را متذکر شویم که مواظب باشید راه ظلم را نپیمایید.

معمولا افراد، به چای دادن در هیأت ها یا خادم شدن یا جارو زدن مکان های مذهبی اهمیت زیادی می دهند و به خادم الحسین بودن افتخار می کنند ولی باید به این افراد تذکر داد که چنین کارهایی حتما باید با حقایق دینی همراه باشد. بسیاری از افراد هستند که آنقدر که به این مسائل ظاهری توجه می کنند راجع به فهم دینشان وقت نمی گذارند و چنین عملکردی اشتباه است.

  ۷۴۱- اگر ممکن است یکی از تناقضاتی که در عملکرد و اعتقادات شیعیان وجود دارد را بیان کنید.

جواب: شیعیان دائما خودشان به امام زاده ها و … متوسل می شوند و می گویند کار خوبی است و حتی اشتباهاتی که این کار دارد را با هزار وصله توجیه می کنند ولی به حضرت یوسف که می رسند می گویند چون او برای نجات از زندان متوسل به همراه زندانی اش شد و در واقع به مخلوق متوسل گردید کار اشتباهی مرتکب شده است. واقعا جای تعجب است که چرا چیزی که خود به عنوان کار صحیح انجام می دهند را از یوسف خطا می پندارند؟

همچنین ببینید

امام حسین ع را برای چه می خواهیم؟

امام حسین علیه السلام را برای چه می خواهیم؟ اقشار مختلف مردم ، هریک از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *