خانه / از تو می پرسند؟ / چه بیاموزیم؟

چه بیاموزیم؟

چه بیاموزیم؟

به نظر شما از محرم و عاشورا چه باید یاد بگیریم؟

جواب: امام حسین بالاترین نوع امر به معروف و نهی از منکر یعنی امر و نهی در برابر حکومت را انجام داد. ما هم باید در حد توان چنین کنیم. بعضا ما فکر می کنیم امر و نهی فقط مخصوص تار موی خانم ها است در حالی که مهمترین امر و نهی، امر و نهی به حکومت ها است. تازه ما مصادیق پایین امر و نهی را هم انجام نمی دهیم مثلا اگر مشاهده کردیم که در مجلسی پشت سر کسی غیبت می شود یا دیگری مورد تمسخر قرار می گیرد معمولا از او دفاع نمی کنیم.

باید از محرم و عاشورا این را یاد بگیریم که امر و نهی یادمان رود.

حتی اگر دیدم شخصی ماشین خود را جایی پارک کرده که موجب ایجاد ترافیک شده باید به او امر و نهی کرد. پس اگر ما امر به معروف و نهی از منکر را در بالاترین درجات انجام نمی دهیم لااقل در حد پایین سعی کنیم آن را ترک نکنیم.

تعجب از کسانی است که در این ایام دائما دم از امام حسین می زنند ولی در عمل حاضر به امر به معروف و نهی از منکر نیستند.

قرآن راجع به امر  به معروف و نهی از منکر تأکید زیادی کرده است.

در آیه ۱۱۰ سوره آل عمران راز بهتر بودن امت اسلام چنین بیان شده است:

کُنتُمْ خَیرْ أُمَّهٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ یعنى شما بهترین امتى هستید که [براى اصلاح جوامع انسانى‏] پدیدار شده‏اید، به کار شایسته و پسندیده فرمان مى‏دهید و از کار ناپسند و زشت بازمى‏دارید، و [از روى تحقیق، معرفت، صدق و اخلاص‏] به خدا ایمان مى‏آورید.

جالب است که در چند آیه قبل و همچنین چند آیه بعد از همین آیه ۱۱۰ نیز بحث امر به معروف و نهى از منکر آمده است یعنى آیات ۱۰۴ و ۱۱۴٫ پس باید از امام حسین یاد بگیریم که امر به معروف و نهى از منکر کنیم. به خصوص از امام حسین می توان امر به معروف و نهی از منکر به حکومت ها را نتیجه گرفت.

از این صفحه نیز دیدن کنید.

دکمه2

همچنین ببینید

عزاسازی یا عزاداری؟!

نظر شما راجع به سبک های مختلف عزاداری مثل زنجیر زنی یا قمه زنی یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *