خانه / اعتقادات / اسلام پژوهی / احکام اسلامی / ازدواج دائم بهترین راه کار برای ارضای شهوت جنسی

ازدواج دائم بهترین راه کار برای ارضای شهوت جنسی

با توجه به اینکه شهوت جنسى غریزه اى طبیعى در وجود انسان است بالاخره این غریزه نیاز به ارضاء شدن دارد و باید براى آن فکرى اساسى کرد.

حال برخى جوانان مى گویند با توجه به سختى هاى زیادى که امر ازدواج – چه دائم و چه موقت – دارد، بین ازدواج و استمناءِ در حین ضرورت،استمناء کردن عاقلانه تر است. بنده خودم از چند جوان چنین مطلبى را شنیده ام.

در جواب این حرف باید گفته شود که نوجوانان و جوانان تا زمانى که ازدواج کنند ظاهرا استمناء خواهند کرد ولى به هر حال اینکه بخواهیم به آنها مجوز استمناء را به جاى ازدواج دهیم صحیح نیست چون اولا استمناء، کارى طبیعى نیست چرا که طبیعتِ ارضاى جنسى دو طرفى است و ثانیا اینکه بخواهیم استمناء را در عرض ازدواج و جایگزین آن قرار دهیم کارى اشتباه است چون داراى چند اشکال است:

الف) استمناء مى تواند آرام آرام افراد را از ازدواج دور کند. به هر حال فرد دائما به خود تلقین مى کند که نمى تواند ازدواج کند و از طرفى با خود مى گوید از لذت جنسى بهره مند است و خود این موجب مى شود که از ازدواج که امرى طبیعى است فاصله بگیرد.

ب) عادت کردن به نوع خاصى از بهره‏ى جنسى ممکن است موجب شود که فرد نتواند از انواع دیگر بهره‏ى جنسى به خوبى استفاده کند مثلا استمناء کردن ممکن است موجب شود که فرد نتواند به راحتى با جنس مخالف رابطه‏ى جنسى داشته باشد یا موجب زودانزالى در رابطه‏ى جنسى با همسر خود مى گردد همچنانکه برخى از سایت هاى غیر دینى نیز در این زمینه مطالبى نوشته اند.

به هر حال ما باید کارى کنیم که افراد، بیشتر به سمت ازدواج متمایل شوند و اگر هم ناخواسته استمناء کردند این کار مجوزى براى آنها ایجاد نکند که مى توانند به جاى ازدواج، استمناء کنند.

به هر حال بهترین و طبیعى ترین راه براى ارضاى جنسى ازدواج است. حال باید گفته شود که بلوغ هاى مختلف در جامعه اى مثل جامعه‏ى ما از هم فاصله دارند مثلا بلوغ جنسى در ۱۲ سالگى و بلوغ فکرى در ۱۸ سالگى و بلوغ اقتصادى در ۲۵ سالگى است. اگر بخواهیم منتظر بمانیم تا همه‏ى بلوغ ها با هم جمع شوند سن ازدواج بالا رفته و چه بسا با بالا رفتن سن ازدواج اصلا برخى از بلوغ ها از بین برود. پس باید براى بحث ازدواج در سنین پایین تر فکرى کرد. به هر حال این سوال مطرح است که در جامعه اى مثل جامعه‏ى ما براى بحث ارضاى جنسى صحیح از طریق ازدواج چه باید کرد.

در این زمینه برخى ازدواج موقت را پیشنهاد مى دهند ولى یادمان نرود که ما براى جامعه‏ى کنونى خودمان مى خواهیم نسخه بپیچیم و در این جامعه تجویز ازدواج موقت با مشکلاتى همراه است مثلا واقعا آیا پدر و مادر یک دختر ۱۷ ساله حاضر مى شوند که او به ازدواج موقت در آید؟ همچنین در این زمینه و اینکه مردم و افراد فامیل از چنین ازدواجى مطلع شوند یا نه چه تصمیمى باید بگیریم؟ علاوه بر این، اصل ازدواج موقت نیز از لحاظ شرعى در بین علماى اسلام با نقدهایى همراه است و به هر حال مثل ازدواج دائم نیست.

به هر حال اگر کسى مى خواهد بحث ازدواج موقت را در این زمینه پیش بکشد باید ابتدا شرائط و مقدمات آن را آماده کند و مثلا به مردم بفهماند که این ازدواج از زنا بهتر است.

ولى بنده فکر مى کنم که در مجموع باید راجع به ازدواج دائم سرمایه گذارى کرد. باید کارى کرد که ازدواج دائم را مردم آسان تر بگیرند و دخترها و پسرها را به ازدواجِ هم درآورند ولى نه به صورتى که مستقل باشند بلکه به این صورت که تا زمان استقلال، سر سفره‏ى پدر و مادر ارتزاق کنند  ولى هفته اى چند بار با هم باشند دقیقا مثل دوست پسر و دوست دخترى که در دنیاى غرب وجود دارد ولى البته به صورت شرعى.

البته در این زمینه باید نکاتى را مورد توجه قرار داد که در ادامه به آن اشاره مى شود:

الف) اگر کسی بگوید ازدواج در سنین پایین بد است باید به او تذکر دهیم که ازدواج در سنین بالا نیز مشکلات خاص خود را دارد و نباید با نگاه کردن به برخی از مشکلاتِ ازدواج در سنین پایین از ازدواج در این سنین خودداری کرد.

ب) پدران و مادران باید به عنوان عقل مکمل در کنار فرزندان خود باشند و برای انتخاب زوج مناسب برای فرزندان خود، تمام تلاش خود را بکنند.

ج) در ازدواج در سنین پایین این مزیت وجود دارد که انعطاف پذیری دو طرف بیشتر است و چه بسا توقعاتشان نیز کمتر باشد.

د) ثمرات ازدواج در سنین پایین و البته با شرائطش نباید کم انگاشته شود.

ه) طلاق نباید از زنا و برخی از مشکلات ازدواج در سنین بالا، بدتر دانسته شود هر چند طلاق آخرین راه کار است.

و) پدران و مادران باید فرزندان خود را پس از ازدواج به ادامۀ زندگی تشویق کنند نه اینکه با کوچکترین مشکلی به فرزند خود بگویند که همسر خود را رها کن و به خانۀ پدرت برگرد. جالب است که خانمی می گفت اگر دختر من از شوهرش قهر کرد و به خانۀ ما آمد من به او به تندی می گویم که به خانۀ شوهرت برگرد.

ز) باید بر روی صبر و تحمل مشکلات، بیشتر آگاهی دهی انجام داد.

ح) اینکه در برخی خانواده ها رسم است که تا فرزند بزرگتر ازدواج نکند فرزند کوچکتر را به ازدواج در نمی آورند صحیح نیست.

ت) باید برخی رسم های غلط را نیز از بین برد مثل بد دانستن ازدواج با دختری که ازدواج ناموفق داشته است.

به هر ترتیب ما در جامعه ای زندگی می کنیم که هر پیشنهادی برای ازدواج داده شود مشکلاتی نیز به همراه دارد. در واقع ما در جامعه ای غیر عادی زندگی می کنیم ولی باید سعی کنیم راه کاری را انتخاب کنیم که کمترین مشکل را داشته باشد. حال تأمل کنید که آیا راه کار داده شده مناسب هست یا نه؟

البته به این مطلب نیز دقت شود که راه کار ارائه داده شده لازم نیست حتما به صورت علنی و با تشریفات امروزی انجام گیرد بلکه می تواند به صورت مخفیانه انجام گیرد به گونه ای که فقط پدر و مادر دو طرف از آن اطلاع داشته باشند.

همچنین ببینید

امام حسین ع را برای چه می خواهیم؟

امام حسین علیه السلام را برای چه می خواهیم؟ اقشار مختلف مردم ، هریک از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *