خانه / اخلاق / برنامه ریزی معنوی و دینی در سال جدید

برنامه ریزی معنوی و دینی در سال جدید

در انتهای هر سال ، خانواده ها به خانه تکانی می پردازد و بعضا دیده می شود نسبت به اینکه فرش خانه چند سانتیمتر باید جا به جا شود یا اینکه وسایل خانه از لحاظ رنگ با یکدیگر هماهنگ باشند حساسیت نشان می دهند.

حال ، آیا ما این حساسیت را نسبت به مسائل روحی نیز داریم؟ آیا ما برای سال جدید خانه تکانی روحی نیز می کنیم؟ آیا گرد و غباری که در طول یک سال بر قلب ما نشسته است را تمیز می کنیم؟ آیا اصلا دقت می کنیم که بر قلب ما گرد و غبار نشسته است یا نسبت به آن بی توجهیم؟ آیا تلاش می کنیم رنگ کارهایمان با هم هماهنگ باشد و همگی رنگ الهی داشته باشد یا اینکه تنها نسبت به هم رنگ بودن وسائل خانه دقت داریم؟

به نظر می رسد بعضی از ما آنقدر که به تمیز کردن ظاهر خود در سال جدید دقت می کنیم به تمیز کردن روح خود توجه نداریم؟ آنقدر که در آخر سال به حساب و کتاب مالی توجه داریم به حساب و کتاب دینی و روحی خود توجه نداریم؟ اینقدر که برای اصلاح موی سر و از بین بردن تک تک موهای زائد سر و صورت و گردن دغدغه داریم برای از بین بردن تاریکی هایی که بر قلبمان نشسته است تلاش نمی کنیم.

جالب است که در آیات ۶ تا ۸ سوره عادیات به همین مطلب اشاره شده است ، آنجا که می فرماید : قطعاً انسان نسبت به پروردگارش کُندى مى کند (۶) و بى‏تردید خودِ او بر این کند بودن گواه است، (۷) و همانا او نسبت به ثروت و مال ، سخت علاقه‏مند است(۸)

در این برگه می خواهیم به خواننده این تذکر را دهیم که باید در مورد خانه تکانی روح نیز حساس باشیم و سعی کنیم خود را محاسبه کنیم که در سالی که گذشت چه اشتباهاتی داشته ایم و چه گناهانی را مرتکب شده ایم و سعی کنیم برای اینکه بهتر شویم برنامه ریزی کنیم.

ما باید سعی کنیم همانطور که برایمان از بین بردن یک موی کوچک صورت و گردن مهم است مباحث روحی نیز برایمان مهم باشد و بر روی کوچکترین نقاط سیاهی که بر روی روح ما نشسته است نیز حساس باشیم و سعی کنیم آن را از بین ببریم ولی متأسفانه بعضا نه تنها راجع به نقاط سیاه کوچک بلکه راجع به بزرگترین نقاط سیاهی که بر روی روح ما نشسته است نیز بی تفاوتیم.

به هر حال ممکن است هریک از ما در سالی که گذشت برخی گناهان را زیاد انجام داده باشیم. یکی بیشتر غیبت کرده است. دیگری چشم خود را کنترل نکرده است. برخی افراد الفاظ بد به زبان می آورده اند. برخی دیگر نمازهایشان قضا شده است. دیگری در نمازهایش حضور قلب نداشته است ، شخص دیگر قضاوت بی جا کرده است و حرفهای بدون سند زده است و …

خلاصه اینکه هریک مشکلی داشته ایم. بیاییم این مشکلات را بفهمیم و برای درمان آن در سال جدید برنامه ریزی کنیم تا سالی بهتر از لحاظ روحی را تجربه کنیم. نباید تمام همّ ما دنیا باشد بلکه باید برای آخرت ، بیشتر تلاش کنیم. اتفاقا در ادامه‌ی آیات سوره عادیات که به آن اشاره شد برای اینکه انسان را متذکر کند که نباید تنها به فکر دنیا باشی او را متوجه آخرت می کند و می فرماید :

آیا آدمى نمى‏داند که روزى آنچه در دل قبرهاست همه بیرون ریخته مى‏شود؟ (آیه ۹ سوره عادیات)

به هر حال ما در اینجا دو پیشنهاد برای سال جدید در مورد رشد روحی و دینی افراد جامعه داریم :

الف) سعی کنیم در سال جدید هر روز خود را محاسبه کنیم.

تا وقتی محسابه‌ی نفس نداشته باشیم نمی توانیم به خوبی رشد کنیم. بنابراین هر شب به اندازه‌ی پنج دقیقه کارهای طول روز خود را بررسی کنیم و در صورت امکان ، اشتباهات خود را یادداشت کنیم و مواظب باشیم که در روزهای بعدی آن اشتباه را تکرار نکنیم. خلاصه اینکه دائما متوجه اعمال و رفتار خود باشیم.

ب) یک دور قرآن را با دقت مطالعه کنیم. اگر هر روز ، دو صفحه قرآن مطالعه کنیم در کمتر از یک سال ، یک دور قرآن را مطالعه کرده ایم و حدود ۶۰ روز نیز زیاد می آید که این ۶۰ روز مربوط به مواقع خاص مثل بیماری یا … است که فرصت نمی کنیم مطالعه کنیم.

سعی کنیم با یک ترجمه‌ی روان مثل ترجمه‌ی آقای حسین انصاریان یک دور قرآن را مطالعه کنیم. این ، یک کار علمی در سال جدید است. البته طبیعتا در طول مطالعه‌ی قرآن سوالاتی پیش خواهد آمد که باید آن سوالات را یادداشت کنیم و از متخصصین سوال کنیم. به هر حال سعی کنیم راجع به منبع اصلی دین یعنی قرآن وقت بگذاریم و یک دور با دقت ، آن را مطالعه کنیم تا بتوانیم با دین خود بهتر آشنا شویم. رفتن سراغ سرچشمه ، خیلی می تواند ما را در شناخت دین کمک کند.

پیشنهاد می شود یک سر رسید از سال جدید تهیه کنیم و در صفحه‌ی هر روز دو مطلب را یادداشت کنیم :

یکی سوالات قرآنی که در مطالعه‌ی آن روز برایمان پیش آمده است را در آن صفحه بنویسیم. دیگر اینکه وقتی هر روز محاسبه‌ی نفس می کنیم اشکالات و اشتباهات آن روزمان را در صفحه‌ی همان روز بنویسیم تا بتوانیم نامه‌ی عملی برای خود تهیه کرده باشیم و از این طریق بهتر بتوانیم خود را اصلاح کنیم.

به هر حال اگر می خواهیم خدا حال ما را به بهترین حال ها تغییر دهد فقط دعا کردن فایده ای ندارد بلکه باید در کنار دعا خودمان نیز فعال باشیم و برای رشد خود تلاش کنیم.

به امید اینکه سالی بهتر از سال قبل داشته باشیم

همچنین ببینید

۱۰ درس از عاشورای حسینی

۱۰ درس از عاشورای حسینی فهرست جلسه اول…….. از عاشورای حسین تا عاشورای شیعه جلسه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *